Російські спецслужби дедалі активніше намагаються залучати українських підлітків до шпигунства. Як пише Financial Times з посиланням на дані СБУ та заяви українських посадовців, агенти ФСБ через месенджери пропонують неповнолітнім гроші за виконання «квестів», що включають фотографування військових цілей та закладання вибухівки.
Оперативники рф використовують месенджери, такі як Telegram, для зв’язку з молоддю, пропонуючи легкий заробіток — від 100 до 1000 доларів США — за фотографування військових об’єктів, систем протиповітряної оборони, а також за встановлення вибухових пристроїв чи здійснення підпалів.
Прикладом є затримання 16-річного підлітка у Дніпрі, якому, за даними СБУ, наказали фотографувати позиції українських військ та надсилати геолокаційні дані. Його затримали поблизу військового об’єкта, висунувши звинувачення в державній зраді, що може призвести до довічного ув’язнення.
У Харкові раніше затримали двох підлітків віком 15 та 16 років. За інформацією СБУ, вони вважали, що беруть участь у «квестах» — іграх, що імітують «полювання за скарбами». Їхнє завдання полягало у фіксації та описі об’єктів за геолокаціями, наданими ФСБ. Зібрана інформація, за даними СБУ, використовувалася для наведення авіаударів по Харкову.
Ще один трагічний випадок стався в Івано-Франківську, де 15- та 17-річні хлопці підірвали себе, несучи вибухівку до вокзалу. Слідство припускає, що пристрій був підірваний дистанційно кураторами з ФСБ.
За даними СБУ, лише з весни минулого року було затримано понад 700 осіб, причетних до шпигунства, підпалів та вибухів, організованих російськими спецслужбами. З них близько 175 осіб (25%) були неповнолітніми. Речник СБУ Артем Дехтяренко підкреслив, що неповнолітні «не можуть передбачити наслідки своїх дій», що робить їх надзвичайно вразливими до вербування.
На тлі зростання цієї загрози українська влада запустила всеукраїнську інформаційну кампанію. Попередження про вербування транслюють у громадському транспорті, розміщують на білбордах та надсилають у СМС-повідомленнях. Для підлітків також створили відео, що пояснює, «як не потрапити в пастку і бути на крок попереду» ФСБ. У школах СБУ проводить лекції про розпізнавання ворожих методів. Гасло кампанії — «Не пали своїх. Пали ворога!»
За даними ювенальної поліції України, яка бере участь у кампанії, лише у травні близько 50 дітей повідомили про спроби їх вербування через месенджери, такі як Telegram, Discord, WhatsApp або Viber. Схеми вербування зазвичай пропонують легкий заробіток за виконання завдань, що становлять загрозу національній безпеці.