Астрономи давно підозрювали, що в центрі карликової галактики Leo I може бути чорна діра. Нові дослідження американських вчених показали, що це, мабуть, правда. До того ж ймовірна маса цієї чорної діри в три мільйони разів перевищує масу Сонця, що робить її другою за величиною найближчою до Землі надмасивною чорною дірою після Стрільця А в центрі нашої Галактики.
Вчені з Гарвардського та Смітсонівського інститутів (США) запропонували новий спосіб спостереження за небесним тілом, яке може виявитися другою найближчою до Землі надмасивною чорною дірою. Об’єкт, маса якого перевищує три мільйони сонячних мас, розташований у карликовій галактиці Leo I. Результати досліджень вчені опублікували в журналі Astrophysical Journal Letters.
Вперше об’єкт Leo I*, розташований у центрі Leo I, висунули на роль чорної діри наприкінці 2021 року. Астрономи помітили, що зірки набирають швидкість з наближенням до центру галактики, а це свідчило про наявність там чорної діри.
Отримати пряме зображення чорної діри неможливо, тому що навіть світло не може залишити її горизонту подій, проте довкілля може бути надзвичайно яскравим, коли в акреційний диск потрапляє багато матеріалу, що розігрівається до величезних температур. Але якщо чорна діра не акрекує масу, її стає неможливо виявити за допомогою телескопів.
Так вийшло з Leo I: ця карликова галактика практично позбавлена доступного для акреції газу. Проте вчені припустили, що невелика кількість маси все ж таки може надходити від зірок, що обертаються навколо чорної діри. Теоретично вони могли б забезпечити швидкість акреції, необхідну для її спостереження.
На поверхні червоних гігантів зазвичай присутні сильні вітри, які забирають частину їхньої маси в довкілля. Простір навколо Leo I*, схоже, містить достатньо цих древніх зірок. Вчені планують використовувати телескоп космічної рентгенівської обсерваторії Chandra та радіотелескоп Very Large Array у Нью-Мексико.
Якщо Leo I* і справді виявиться чорною дірою, вона стане другою найближчою до Землі надмасивною чорною дірою після тієї, що знаходиться в центрі нашої Галактики. Дивно, що Чумацький Шлях у тисячу разів масивніший за Leo I, проте маси чорних дір у їхніх центрах можуть виявитися дуже схожими.
Цей факт кидає виклик тому, що вчені знають про спільну еволюцію галактик та їх центральні надмасивні чорні діри. Так як протягом десятиліть дослідження показували, що в центрі більшості масивних галактик розташовується надмасивна чорна діра, а маса чорної діри повинна становити десяту частку відсотка від загальної маси сфероїда зірок, що її оточує.
Джерело: dx.doi.org