Єгипетські піраміди в Гізі, що з’явилися близько 4500 років тому, завжди приваблювали любителів конспірології та давніх загадок. Історики досі не можуть дійти єдиної думки щодо способу побудови цих споруд. Головне питання завжди одне: як величезні кам’яні блоки із середньою вагою 2,5 тонни доставлялися на будівництво? Проте нове дослідження французьких вчених можливо відкрило завісу таємниці.
Зараз піраміди Гізи оточені великою піщаною рівниною, а з однієї зі сторін межують з Каїром. Основна течія Нілу знаходиться приблизно 8 км, що досить багато для доставки каменів по землі. Проте експерти з Марсельського університету встановили, що понад 4000 років тому біля річки був рукав Хуфу, який зв’язував місце побудови пірамід із головною судноплавною жилою Єгипту.
Припущення про те, що русло Нілу досягало Гізи, висунуто не вперше, проте підтвердити його раніше не вдавалося. Зараз французькі вчені змогли детально вивчити історію цієї висохлої ділянки річки по пилкових зернах, витягнутих із заплави. Відстежуючи зростання і загибель понад 61 різної рослини вздовж Нілу, вони показали підйом і падіння рівня води в рукавах річки за 8000 років давньоєгипетської історії.
Зокрема, це підтвердило, що рівень води у рукаві Хуфу значно піднявся під час африканського вологого періоду, коли Північна Африка була більш вологою, ніж сьогодні, і який тривав з 14800 до 5500 років тому.
Рівень води в рукаві Хуфу, мабуть, був відносно високим протягом деякого часу після вологого періоду, що дозволяло річці залишатися судноплавною доти, доки близько 4500 років тому не була побудована Велика піраміда в Гізі, присвячена фараонові Хуфу (піраміда Хеопса). Спочатку вона мала висоту 146,6 метра і складалася з більш ніж 2,3 млн. великих кам’яних блоків загальною вагою 6 млн. тонн.
Можливо, в якийсь момент нині втрачений рукав Ніла досягав Великого сфінкса Гізи, який сьогодні височіє перед комплексом пірамід. Це багато чого пояснило б у таємницях єгипетських монументів, але це точно не дає відповіді на всі питання про їх будівництво, додали дослідники.