Перший марсохід NASA Sojourner здійснив посадку на поверхню Червоної планети 25 років тому

  154

  Перший марсохід Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) США під назвою Sojourner разом із посадковою платформою здійснили посадку на поверхні Червоної планети 4 липня 1997 року. Успіх місії, в якій вперше на Марс було доставлено мініатюрний ровер вагою 11,5 кг і дослідницьку станцію, сповістили про початок революції в дослідженні планети, яке продовжують апарати Curiosity і Perseverance через чверть століття.

  Ця місія реалізовувалася в рамках програми NASA під назвою Mars Pathfinder, а назву роверу дала 12-річна Валері Емброуз (Valerie Ambroise), яка перемогла у загальнонаціональному конкурсі з есе, присвяченому Соджорнер Трут, темношкірій жінці, яка боролася за скасування рабства. Названий на честь неї марсохід пропрацював на Червоній планеті чотири місяці, що у 12 разів більше за проектний термін служби. У період функціонування він займався аналізом хімічного складу скель, що знаходяться поблизу, і трансляцією отриманих даних на Землю.

  На основі отриманої від марсоходу інформації вчені зробили висновок, що Червона планета потенційно придатна для життя. “Отримані наукові дані дозволяють припустити, що Марс колись у минулому був теплим і вологим, з водою в рідкому стані і щільнішою атмосферою”, – повідомили в Лабораторії реактивного руху (JPL) NASA, фахівці якої здійснювали управління Sojourner.

  Перший марсохід, який працював за рахунок сонячних батарей, є предком сучасних апаратів, таких як Curiosity (досліджує Марс майже 10 років) і Perseverance (прибув на Червону планету на початку 2021 року в супроводі мініатюрного гелікоптера Ingenuity). Всі ці марсоходи є частиною масштабної програми, у межах якої вивчення складної історії Марса використовуються посадкові, орбітальні та інші апарати. І в наші дні вчених хвилюють питання про те, чому витончилася атмосфера Марса і чи колись були в далекому минулому на планеті умови, придатні для життя.

  Sojourner став справжнім першопрохідником, який довів можливість створення дослідницьких апаратів, здатних переміщатися поверхнею Марса. Загалом NASA опублікувало 16 500 знімків, зроблених станцією та 550 фотографій, зроблених безпосередньо марсоходом. Останній раз дані на Землю в рамках цієї місії передавалися 27 вересня 1997, після чого ровер разом зі станцією завершили свою наукову діяльність, залишившись стояти на поверхні Червоної планети.

  Джерело: space.com


  • не пропусти

  • магазин