Нептун остигає, а вчені не можуть встановити причину

    1953

    Два десятиліття спостережень за Нептуном виявили незвичайне «похолодання» на планеті, що найбільш віддалена від Сонця в зоряній системі. Цікаво, що температура падає навіть у розпал місцевого астрономічного літа.

    Відомо, що Нептун перебуває у 30 разів далі від Сонця, ніж Земля, а рік для планети триває 165 земних років. Сезони крижаного гіганта приблизно в 40 разів довші за земні. Несподівано з’ясувалося, що температура на планеті впала на 8 градусів за Цельсієм у літній період.

    За словами вчених Лестерського університету Великобританії, такого не мало статися, оскільки з початком літа температура зазвичай стає вищою, а не нижчою. Аналіз знімків планети в інфрачервоному діапазоні, зроблених з 2003 по 2018 роки найкращими телескопами світу, показав, що похолодання, що спостерігалося, не було однорідним.

    Дослідження знімків стратосфери Нептуна над південним полюсом з 2018 до 2020 року показало, що тут, навпаки, спостерігалося потепління на 11 градусів за Цельсієм — раніше таких змін не реєструвалося. Проте, вчені підкреслюють, що спостереження за планетою стали можливими лише в останні кілька десятиліть, тому наука дуже мало знає про процес природної зміни сезонів на Нептуні.

    За словами одного з авторів дослідження, фактично є дані лише про половину місцевого сезону. Вчені досі не знають, що спричинило швидкі в космічних масштабах зміни. Деякі вважають, що вони можуть бути пов’язані з 11-річними циклами сонячної активності. Крім того, зміни можуть провокуватись сезонними змінами хімії атмосфери планети.

    Вчені сподіваються, що подальші спостереження проллють більше світла на таємничі події. Очікується, що в розумінні питання відіграє важливу роль телескоп Джеймс Вебб – він дозволить скласти нові, більш точні температурні та хімічні карти.

    Джерело: space.com



    • інші новини