В Неваді знайшли останки гігантського «морського дракона»

    496

    Палеонтологи відкрили «морське чудовисько», яке жило в епоху динозаврів. Дослідження показали, що цей вид надзвичайно швидко, за мірками еволюції, виріс до величезних розмірів, повідомляє Science.

    Скам’янілість стародавнього іхтіозавра вперше помітили у 1998 році. Вона була вмурована в скелі гір Огаста на північному заході Невади.

    “Зі скелі стирчало всього кілька хребців, але було ясно, що тварина була великою”, – зазначив ад’юнкт-професор біології в коледжі Скриппса в Клермонті (Каліфорнія) Ларс Шмітц.

    Повністю розкопати особину вдалося лише у 2015 році. Останки включали череп, плече і схожий на ласт придаток. Ретельні наукові дослідження зайняли ще кілька років.

    Новий вид назвали Cymbospondylus youngorum. Ця морська рептилія жила 247 мільйонів років тому, у тріасовий період.

    “Уявіть собі тварину, схожу на морського дракона: обтічне тіло, досить довге, з кінцівками, що еволюціонували в плавники, і довгим хвостом”, – описав її зовнішність учений.

    Череп іхтіозавра досягав двох метрів завдовжки, проте тіло рептилії, мабуть, становило завдовжки близько 17 метрів; вага – близько 45 тонн. Cymbospondylus youngorum жив у Панталасовому океані, так званому суперокеані, біля західного узбережжя Північної Америки. Судячи з розміру та формі зубів, він, ймовірно, харчувався дрібнішими іхтіозаврами, рибою та, можливо, кальмарами.

    Цікаво, що Cymbospondylus youngorum жив всього через п’ять мільйонів років після Великого пермського вимирання, що знищило понад 90% морських жителів. Вчені зробили висновок, що цей вид досяг гігантських розмірів всього за 2,5 мільйона років. Для порівняння – китам, щоб вирости, знадобилося понад 49 мільйонів років.

    «Ми виявили, що іхтіозаври розвинули гігантизм набагато швидше, ніж кити, у той час, коли світ оговтався від руйнівного вимирання». – наголосили автори.

    Ймовірно, іхтіозаври виросли завдяки надлишку їжі – на той час в океанах з’явилося багато амонітів і конодонтів, які стали заповнювати екологічні ніші, що порожні. Дослідження показало, що за сприятливих умов морські екосистеми здатні відновлюватись у короткі (за мірками еволюції) терміни та процвітати, зазначили фахівці.

    Раніше повідомлялося, що в Чилі знайшли “дуже дивного динозавра”. Його хвіст був схожий на меч.