В Англії знайшли золотий хрест із рунами королівства Нортумбрія

    1565

    У Великій Британії при розкопках на території зниклого королівства Нортумбрія було знайдено золотий хрест із рунічним записом. Вченим вдалося розгадати вигравіюване на хресті невідоме ім’я, повідомляється на порталі The History Blog.

    Тисячолітню реліквію було знайдено минулого року на березі річки Твід за допомогою металошукача. Рідкісна знахідка відразу виділилася серед аналогічних ранніх англосаксонських хрестів, які всі були однакової форми. Проте жодного разу вчені не знаходили хрести з витісненими ними іменами чи іншими написами.

    Золотий хрест простої форми виявився завдовжки 2,5 сантиметри і завширшки 1,5 сантиметри. Руни були нанесені вертикальною лінією. Також у хресті є отвір, щоб можна було повісити на шию. Вчені навіть визначили, що це нове вушко, бо колишня петля відламалася. Було встановлено, що хрест виготовили у період 700 та 900 роками нашої ери.

    Довгий час рунічний напис залишався загадкою для фахівців. Проте, вони ідентифікували, що це невідоме англосаксонське ім’я Еадруф. Перша частина імені Ead- означає «щастя» або «удачу». З буквою r- після першого складу раніше були відомі тільки імена Еадред і Едрік. Вчені поки що не розгадали, що може означати другий склад «руф».

    Поруч із хрестом було знайдено також ремінець із мідного сплаву кінця X століття.

    У Великій Британії раніше була зроблена ще одна рідкісна знахідка. Археологи вперше знайшли останки жертви розп’яття. Вчені встановили, що чоловік був страчений на хресті близько 1900 років тому.