Астрономи виміряли масу чорної дірки в центрі Чумацького Шляху

    294

    Астрономи отримали найчіткіші на сьогоднішній день зображення області навколо надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху. Вони були зроблені за допомогою дуже великого телефера Європейської Південної обсерваторії (VLTI ESO), повідомляє Astronomy & Astrophysics.

    Знімки допомогли вченим розглянути раніше невидиму зірку біля чорної діри, а також провести найточніші виміри її маси.

    Главою дослідження став Рейнхард Генцель, директор Інституту позаземної фізики Макса Планка (MPE) у Гархінгу, Німеччина. У 2020 році він був удостоєний Нобелівської премії за наукові роботи, присвячені Стрільцеві А* (так називається чорна діра у центрі нашої галактики).

    Нову зірку назвали S300. Вчені також поспостерігали за іншими, вже відомими світилами, відстежуючи їхній рух у міру наближення до чорної діри.

    Серед об’єктів спостережень була зірка S29, яка у травні 2021 року наблизилася до чорної діри на рекордно близьку відстань – 13 мільярдів кілометрів. При цьому вона рухалася зі швидкістю 8740 кілометрів на секунду.

    Результати дослідження показали, що зірки рухаються точно по траєкторіях, передбачених Загальною теорією відносності. Вчені визначили, що маса чорної діри Стрілець А* у 4,30 мільйона разів більша за масу Сонця. Їм також вдалося точно визначити відстань до Стрільця А * – 27000 світлових років від Сонячної системи.

    У майбутньому вчені розраховують визначити, з якою швидкістю обертається темна діра. Для цього планують задіяти надзвичайно великий телескоп ESO (ELT), який будується в чилійській пустелі Атакама.

    Раніше повідомлялося, що астрономи відкрили пару надмасивних чорних дірок . Вони є порівняно близько до Землі.