Озонова діра над Антарктидою досягла аномальних розмірів

  19

  Діра в озоновому шарі, що щорічно утворюється над Південним полюсом, за останній тиждень стала більшою, ніж вся Антарктида. Вчені не можуть сказати, чому вона досягла таких розмірів, повідомляє New Scientist.

  Озонова діра – сезонне явище. Вона виникає над Південним полюсом навесні, з серпня по жовтень, і досягає свого піку в період з середини вересня по середини жовтня.

  Регулярні спостереження за озоновим шаром почалися в 1979 році. Статистика показала, що діра в 2021 році більша, ніж 75% всіх виниклих за цей час дірок.

  У 2020 році озонова діри досягла граничного розміру приблизно в 24 мільйони квадратних кілометрів, що також вище середніх показників, і закрилася тільки в кінці грудня. На початку сезону 2021 над Антарктидою почала формуватися нова діра. Спочатку вона розвивалася відповідно до прогнозів учених і не повинна була перевищити середню ширину, але за останні два тижні почала різко збільшуватися.

  Озоновий шар розташований на висоті 11-40 км над поверхнею Землі, в стратосфері, і захищає планету від ультрафіолетового випромінювання. Весняне сонце викликає озоноруйнівні реакції, в яких беруть участь хімічно активні форми хлору і брому, тому шар стоншується.

  Великих збитків озоновому захисту планети завдали хлорфторвуглеці (ХФВ). З 1930-х років їх використовували для холодильних установок і в якості заправки для аерозольних балончиків.

  Після відмови від ХФВ озоновий шар став поступово відновлюватися. В останні роки ширина озонових дір не перевищувала 20 квадратних кілометрів, але в 2020-2021 роках ця тенденція змінилася.

  Втім, за словами метеорологів, дуже великі діри ще не говорить про те, що процес відновлення був порушений. Стан атмосфери змінюється щороку. За прогнозами, діри повністю затягнуться тільки до 2060-2070 років.

  Раніше вчені припустили, що озонові діри могли викликати вимирання на Землі. Це сталося приблизно 360 млн років тому.  • новини партнерів

  • не пропусти

  • магазин