У Гренландії знайшли залишки рослин під 1,5-кілометровим шаром льоду

  79

  Гренландія протягом останнього мільйона років, як мінімум один раз повністю втрачала свій крижаний щит, йдеться в повідомленні Веронського університету (США).

  До такого висновку прийшла міжнародна група фахівців, які вивчали єдині в своєму роді копалини рослини і відкладення з-під крижаного панцира острова.

  “Нове дослідження показує, що глибокий лід в Camp Century приблизно в 75 милях (120 км) від узбережжя і всього в 800 милях (1287,5 км) від Північного полюса – розтанув принаймні один раз за останній мільйон років і був покритий рослинністю, включаючи мох і, можливо, дерева”, – йдеться в повідомленні.

  Зразки збереглися з 1966 року, коли військові США на базі Camp Century на північному заході Гренландії пробурили лід на глибину близько 1,4 км і витягли з-під нього керн довжиною приблизно 4,5 м. Потім зразок кочував по декількох наукових установах, осівши в 1990 роках в Копенгагені.

  У 2019 вчений з Університету Вермонта Ендрю Крайст подивився на зразок під мікроскопом і виявив гілки та листя замість просто піску і каменю, з чого можна було зробити висновок, що лід зникав в недавньому геологічному минулому і що рослинний ландшафт, можливо, бореальний ліс, стояв там, де сьогодні знаходиться крижаний щит.

  Відзначається, що протягом більшої частини плейстоцену – льодовикового періоду, що охоплює останні 2,6 млн років, ділянки льоду в Гренландії зберігалися навіть під час міжльодовикових періодів, про що свідчать деякі непрямі докази.

  Нове дослідження узгоджується з даними аналізу двох інших крижаних кернів з центру Гренландії, зібраними в 1990-х роках.

  Відзначається, що вчені, зокрема, виміряли співвідношення рідкісних ізотопів алюмінію і берилію, які утворюються в кварці тільки тоді, коли Земля піддається впливу космічних променів.

  Інший тест використовував рідкісні форми кисню, виявлені під льодом всередині осаду, щоб показати, що опади повинні були випасти на набагато менших висотах, ніж висота нинішнього крижаного покриву.

  Дослідники вважають, що танення льодів Гренландії може бути досить швидким, при цьому якщо крижаний щит острова розтане повністю, це викличе підвищення рівня Світового океану на 6 метрів.


  • не пропусти

  • магазин