5 винахідниць, завдяки яким домашній побут став простіших та комфортнішим

235

Історія рясніє іменами винахідників, які зробили значний внесок у розвиток людства. Проте, часто залишаються в тіні ті, чиї винаходи не революціонізували світ, але суттєво полегшили й покращили життя людей у повсякденних справах. Ця стаття присвячена 5 винахідницям, завдяки яким домашній побут став простішим та комфортнішим.

Джой Мангано придумала «чудо-швабру»

Уявіть: 1989 рік, ви – самотня мати трьох дітей, яка виснажливо працює, щоб звести кінці з кінцями. Домашні клопоти нікуди не поділися, а одного дня, збираючи уламки скла з підлоги, ви ріжете собі руку. Цей момент стає еврикою! – моментом осяяння для Джой Мангано. Вона вирішує створити швабру, яка б віджимувалась сама, щоб більше ніколи не контактувати з брудною ганчіркою.

Так починається історія Джой Мангано та її “чудо-швабри”(Miracle Mop). За рік, у 1990-му, з допомогою друзів та гаража батька, Джой виготовляє перші 100 швабр. Її винахід – проста, але геніальна конструкція з пластику та бавовняних ниток – здобуває популярність не одразу.

Проте Джой не здається. У 1992 році вона ризикує і презентує свою швабру на телеканалі QVC. 20 хвилин ефіру – і 18 000 замовлень! З цього моменту життя Джой кардинально змінюється.

“Чудо-швабра” робить її “Підприємцем року Лонг-Айленда” (Ernst & Young, 1997), приносить мільйонні статки (10 мільйонів доларів лише у 2000 році!), а згодом її історія лягає в основу голлівудського фільму “Джой” (Joy, 2015) з Дженніфер Лоуренс у головній ролі.

Історія Джой Мангано – це не просто розповідь про успіх. Це приклад того, як завдяки сміливості, винахідливості та наполегливості можна втілити в життя найсміливіші мрії, навіть якщо ви – самотня мати трьох дітей, яка починає з нуля.

Джозефіна Кокрейн створила посудомийну машину

Джозефіна Кокрейн, винахідниця з 19-го століття, відома своїм революційним винаходом, який полегшив життя мільйонам людей – посудомийною машиною.

Жінка обожнювала влаштовувати вечірки, де блищала не лише вишукана кухня, але й красивий посуд. Проте миття крихкого фарфору після чергового прийому гостей ставало справжнім випробуванням. Втомлена від цього Джозефіна вирішила взяти цю справу в свої руки.

Вже на той час існували прототипи посудомийних машин, але вони не здавалися їй досконалими. Кокрейн прагнула до кращого й додумалась до революційної ідеї – миття посуду під сильним напором води. Вона також розробила спеціальні стійки, які утримували тарілки на місці, що й досі використовуються в сучасних моделях.

1886 року Джозефіна отримала патент на свій креативний винахід. Спочатку її посудомийні машини знаходили застосування лише в ресторанах та готелях, адже для домашнього використання вони були занадто дорогими.

Винахідниця невтомно працювала над удосконаленням свого винаходу, прагнучи зробити його доступнішим для людей. Її мрія здійснилась вже після її смерті, коли в 1950-х роках на ринку з’явилися масові моделі посудомийних машин.

Ліліан Гілбрет змінила планування кухні

Ліліан Гілбрет, американка, поєднуючи таланти психолога та інженера, досліджувала наукову організацію праці. Її революційні ідеї й досі вражають: педаль для сміттєвого бака, полиці на дверцятах холодильника. Проте найвідомішим винаходом Гілбрет стала “кругова маршрутизація” на кухні. До неї меблі розміщували вздовж стін, а продукти – в коморі, що змушувало господарку витрачати багато часу на пересування.

Гілбрет запропонувала нове планування:

  • Плита та стільниця – зручна робоча зона.
  • Шафи для посуду та продуктів – над стільницею.
  • Місце для каструль – під стільницею.
  • Холодильник – поблизу робочої зони.

Ця система дозволяла господині виконувати все, роблячи мінімум зайвих кроків.

Сучасні дизайнери називають цю концепцію “робочий трикутник”. Цей принцип й досі використовується при проектуванні кухонь, роблячи їх зручними та функціональними.

Флоренс Парпарт винайшла електричний холодильник

Перші пристрої для заморозки продуктів з’явилися ще в 19 столітті. Їх громіздкі конструкції працювали на паровій енергії, роблячи такі холодильники небезпечними, дорогими та недоступними для масового виробництва. До початку 20 століття люди рятувалися від псування їжі за допомогою льодових ящиків, що, звісно, не давало бажаного результату.

Ситуація кардинально змінилася у 1914 році завдяки Флоренс Парпарт, яка розробила перший електричний холодильник. Її система циркуляції холодної води всередині пристрою революціонізувала зберігання продуктів, роблячи їх свіжими значно довше.

Варто зазначити, що на той час Парпарт вже була відомою завдяки винайденню машини для автоматичного прибирання вулиць. Проте, патент на цю революційну розробку, як і на холодильник, вона отримала лише як “помічниця” свого чоловіка. Це було пов’язано з гендерними упередженнями початку 20 століття, коли жінці було значно складніше отримати визнання своїх винаходів. Лише згодом, після виявлення оригінальних креслень Парпарт, історикам вдалося встановити, що саме вона була авторкою концепції електричного холодильника.

Марі Кондо розробила новий підхід до організації простору в будинку

Японка Марі Кондо здобула світову славу завдяки революційному методу прибирання з книги “Магічне прибирання”. Її концепція: легше підтримувати порядок, коли в домі немає непотрібних речей.

Метод Кондо пропонує розхламлення по категоріях, а не по кімнатах:

  1. Одяг: позбудьтеся одягу, який вам не подобається, не підходить за розміром, або ж не використовується протягом року.
  2. Книги: залиште лише ті, які дійсно приносять вам радість або знання.
  3. Папери: викиньте старі рахунки, чеки, квитанції та інші папери, які втратили актуальність.
  4. Комоно: ретельно переберіть дрібниці, косметику, побутові предмети, залишаючи лише ті, що викликають позитивні емоції.
  5. Сентиментальні речі: зберігайте лише ті, які дійсно нагадують вам про приємні моменти й викликають теплі почуття.

Зберігайте лише те, що приносить вам радість, а решту – без жалю відпускайте.• не пропусти