Вчені: арктичні «зомбі-віруси» із Сибіру можуть викликати нову пандемію

1179

Людство може зіткнутися з новою небезпечною пандемією через штами вірусів-зомбі або мікробів Мафусаїла, заморожені у вічній мерзлоті Арктики, попереджають вчені. За їхніми словами, нова надзвичайна ситуація глобального масштабу може бути спровокована не якоюсь новою для науки хворобою, а саме патогеном з далекого минулого.

З цієї причини вчені почали планувати створення арктичної мережі моніторингу, яка виявлятиме ранні випадки захворювань, що викликаються стародавніми мікроорганізмами. Вона ж забезпечуватиме карантин та кваліфіковану медичну допомогу інфікованим людям у спробі стримати можливий спалах та запобігти виходу інфікованих з регіону.

«На даний момент аналіз пандемічних загроз зосереджений на захворюваннях, які можуть виникнути у південних регіонах, а потім поширитись на північ. Навпаки, мало уваги приділялося спалаху, який може виникнути на крайній півночі, а потім поширитися на південь – і я вважаю, що це недогляд. Там є віруси, які можуть заразити людей та викликати новий спалах», – розповідає Жан-Мішель Клавері, генетик із Університету Экс-Марсель

Цю думку підтримала вірусологиня Маріон Купманс з Медичного центру Еразмус у Роттердамі. Вона зазначила: «Ми не знаємо, які віруси лежать у вічній мерзлоті, але я думаю, що існує реальний ризик того, що один із них може спровокувати спалах, скажімо, давньої форми поліомієліту».

Комп’ютерне зображення Pithovirus sibericum, виділеного із зразка вічної мерзлоти віком 30 000 років у 2014 році / Jean-Michel Claverie/IGS/CNRS-AM

У 2014 році Клавері очолив групу вчених, які ізолювали живі віруси в Сибіру і показали, що вони все ще можуть заражати одноклітинні організми, навіть незважаючи на те, що вони спочивали у вічній мерзлоті протягом тисячоліть. Подальші дослідження, опубліковані минулого року, виявили існування декількох різних штамів із семи різних місць Сибіру і показали, що вони можуть інфікувати клітини, які культивуються. Вік одного із зразків вірусу становив 48 500 років.

«Найважливішим моментом вічної мерзлоти є те, що вона холодна, темна та позбавлена ​​кисню, що ідеально підходить для збереження біологічного матеріалу. Ви можете покласти йогурт у вічну мерзлоту, і він все ще буде їстівним через 50 000 років», – Жан-Мішель Клавері.

Але вічна мерзлота у світі змінюється. Верхні шари основних запасів планети – у Канаді, Сибіру та Алясці – тануть, оскільки зміна клімату непропорційно впливає на Арктику. За даними метеорологів, регіон нагрівається у кілька разів швидше, ніж середні темпи зростання глобального потепління.

Проте прямий ризик представляє не танення вічної мерзлоти, а зникнення арктичного морського льоду. Цей процес дозволяє розвивати судноплавство, транспортне сполучення та промисловість Сибіру. Там плануються масштабні гірничодобувні операції, під час яких у глибокій вічній мерзлоті будуть пробурені величезні свердловини для видобутку нафти та руди. Ці операції можуть звільнять величезну кількість патогенів, додав Клавері.

Той самий момент Купманс зазначила: «Якщо ви подивитеся на історію спалахів епідемій, то побачите, що одним із ключових рушійних сил були зміни в землекористуванні. Вірус Ніпах поширювався фруктовими кажанами, яких люди вигнали з місць проживання. Аналогічно, віспа мавп пов’язана з поширенням урбанізації в Африці. І це те, що відбудеться в Арктиці: повна зміна землекористування, і це може бути дуже небезпечним».

Вчені вважають, що вічна мерзлота – на найглибших рівнях – може містити віруси віком до мільйона років. І вони набагато старші за наш вид, який з’явився близько 300 000 років тому.

«Наша імунна система, можливо, ніколи не контактувала з деякими з цих мікробів, і це ще одна проблема», – додав Клавері. Сценарій повернення до нас невідомого вірусу, який одного разу заразив неандертальця, хоч і малоймовірний, але тепер цілком можливий.