Не варто вчити малюків ділитися й ось чому

1371

“Не будь скнарою!”, “Тобі що шкода ту іграшку?”, “А хороші діти завжди діляться.” Ці фрази так знайомі з самого дитинства. Батьки нас вчили ділитися і ми своїх дітей змалечку вчимо це робити. Після істерики та зі сльозами на очах вони віддають вподобану річ іншим. Та чи варто насправді вчити ділитися, терпіти крики малюка, а потім заспокоювати словами “Ось тепер ти молодець!”?

Виявляється, що перш ніж почати насідати на малюка й змушувати ділитися, потрібно подумати про його вік. Підходи зовсім різні, коли дитині 7 років і 2 рочки. І найчастіше усі спроби навчити дворічну дитинку ділитися не закінчаться успіхом.

Малюки не розуміють що означає “поділитися”

Значення слова «ділитися» ще не зрозуміло маленьким дітям. Вони бачать іграшку і хочуть її. Як тільки вона опиняється у руках малюка – вона його. Дитинка не розуміє чому вона повинна віддавати ту іграшку ще комусь, бо їй вона подобається.

Ось чому потрібно зачекати, поки малюк трошки подорослішає, щоб на емоційному та ментальному рівні бути готовим ділитися з іншими.

Володіння речами допомагає їм у формуванні свого “Я”

Ще одна з причин, чому малюки не діляться,  – не сприйняття себе, як окремої особистості. До трьох років діти здатні говорити про себе у третій особі, вони дуже «прив’язані» до мами і навіть не часто вживають слово “я”. Для них іграшки, або інші вподобані речі,  – це спроба проявити свою особистість. Вони мають щось, що тільки їхнє і це для них дійсно важливо.

Тож, коли вони беруть щось і не віддають,  – це не прояв егоїзму. Малюк перевіряє “гіпотезу про свою індивідуальність”. Через свій вік малеча також не розуміє, що речі можуть належать комусь іншому, а не тільки їм. Тому чужі речі можуть брати без дозволу.

Малюк думає, що «поділитися» означає віддати річ комусь назавжди.

Істерики під час спроб змусити дитинку поділитися часто саме через це і виникають. Уявіть, що з вподобаною вами річчю потрібно розлучитися назавжди, але ви цього не хочете. Вам приємно? Так само й малечі важко розлучатися з особливими для них предметами. Маленькі діти ще не усвідомлюють, що річ можна віддати на певний проміжок часу і її потім повернуть. Теж саме трапляється, коли батьки вмовляють погратися по черзі.

Маленькі діти не вміють себе контролювати

Тримати себе в руках і чекати поки їм дадуть вподобану річ  – це не про маленьких дітей. Їм все потрібно тут і зараз. А те, що подобається повинно належати тільки їм.

Батькам варто зрозуміти, що в тому, що малюк не ділиться своїми речами, немає нічого страшного. Дорослі також не діляться тим, що їм належить. То чому варто штовхати до цього дитину? Зрозумійте почуття малюка, бо іграшка для нього не менш коштовна, ніж для вас телефон.

Дитині необхідно пройти період егоїзму і навчитися щедрості. Розуміння “чуже” прийде тільки після усвідомлення поняття “моє”. А ще психологи радять не карати малюка за погану поведінку, адже це вікова норма і пізніше така поведінка зміниться на краще. Не поспішайте переймати досвід інших мам, які насаджують дитині обов’язок ділитися. Не варто виривати у дитини й іграшку з рук. Використовуючи фізичну силу ви привчаєте дитину робити те ж саме з іншими. Краще день за днем показувати щедрість й приязність власним прикладом. Ані крики, ані вмовляння й покарання не приведуть до позитивного результату. Норми поведінки повинні формуватися поступово, а не миттєво за вашим бажанням.

Встановіть правила

Дитині простіше зрозуміти принципи обміну речами, якщо йому встановити певні правила.

Головне, щоб вони були чіткими і виконувалися вами також.

  1. Ділитися іграшкою тільки на короткий час. Інша дитинка пограється і поверне назад.
  2. Повинні бути поступки. Він дасть іншому малюку машинку (ляльку), але сам може пограти його м’ячем. Дитинка сьогодні поділиться цукеркою, а завтра з ним поділяться печивом.
  3. Користуватися гойдалками й гірками можна тільки по черзі
  4. Нагадайте, як інші діти ділилися з вашим малюком і йому було приємно.

Що варто робити батькам у конфліктних ситуаціях?

Діти молодші трьох років ще не вміють ділитися, тому конфлікти будуть виникати. Батькам варто знаходитись поряд, аби контролювати ситуацію.

  • Повернувшись додому після неприємної ситуації, почитайте разом з дитинкою казки, де одним з героїв є скнара, наприклад, “Золоту рибку”, де стара залишилася біля розбитого корита. Подивіться мультфільми “Ми ділили апельсин”, деякі серії “Качиних історій”, або розкажіть схожу історію з вашого дитинства. Поясніть, що не тільки ваша дитинка повинна ділитися, а й ви ділитесь також.
  • Бувають ситуації, коли краще не загострювати увагу на конфлікті, а відволікти малюка.
  • Не карайте дитину, а просто приберіть з очей іграшку. Так у суперечці буде винна саме вона, а не малюк.
  • Щоб не провокувати конфліктів, беріть на прогулянку не дорогі іграшки. Улюблені іграшки також залишайте вдома.
  • У дитини обов’язково повинно бути щось, що належить тільки їй, інакше й чужі речі вона буде брати без дозволу і не буде з повагою ставитися до майна інших людей.
  • Будьте на боці вашого малюка. Якщо мама іншої дитинки наполягає, аби з її дитинкою поділилися, будьте твердими і скажіть “На жаль, мій манюня ще не готовий ділитися, бо не награвся цією іграшкою.” А в голові тримайте фразу “І це його повне право.”

Не забувайте хвалити крихітку за будь-який прояв щедрості. Можна навіть зробити маленький подарунок за те, що вона була уважною до інших. Головне любіть своїх дітей і підтримуйте їх.

автор Альона Гук спеціально для vsviti.com.ua• новини партнерів