В історії бували випадки, коли жахливі катастрофи виникали внаслідок, здавалося б, невеликих помилок або чиєїсь непередбачливість. Іноді в цих катастрофах виявлялися винні конкретні люди, які відповідали за безпеку і допустивши недбалість, іноді нещастя відбувалося в результаті низки малоймовірних збігів.
Ось 16 прикладів того, як одне невірне рішення може привести до непередбачуваних наслідків, за які доводиться платити неймовірно дорого:
1. Капітан “Титаніка” Едвард Сміт проігнорував попередження про складну льодову обстановку по шляху проходження судна. Його помилка призвела до загибелі величезної кількості людей і матеріального збитку в 7,5 мільйонів доларів.
2. Літній чоловік через неуважність викинув лотерейний квиток Euromillions, який виграв 181 млн доларів.
3. При спільній розробці орбітального модуля НАСА використовувало метричну систему, а компанія Lockheed Martin – англійську систему вимірювання. Ця неув’язочка коштувала їм 125 мільйонів доларів.
4. Знаменитий гольфіст Тайгер Вудс заплатив за зради дружині – моделі Елін Нордегрен 750 мільйонів доларів.
5. Невелика несправність датчиків висоти призвела до вибуху при зльоті найдорожчого американського бомбардувальника “Стелс”. Збиток склав 1,4 мільярда доларів (добре, хоч пілоти не постраждали).
6. Сигнальна ракета, випущена з необережності звичайним мисливцем в лісі Каліфорнії, призвела до однієї з найстрашніших пожеж в історії. Збиток оцінений в 1,2 мільярда доларів.
7. Після 32 років благополучного шлюбу Руперт Мердок завів інтрижку з Венді Денг. Розлучення коштувало йому 1,7 мільярда доларів.
8. Мідний трейдер з бездоганною репутацією Ясуо Хаманака в 1996 році вирішив зіграти по-крупному. У результаті на мідному ринку запанував хаос, а компанія, на яку працював Хаманака втратила 836 900 000 доларів.
9. У 1979 роки після ремонту на атомній станції Три-Майл-Айленд перестала працювати система охолодження. Кілька помилкових рішень персоналу призвели до пошкодження реактора і розплавлення ядерного палива. Збиток склав 836,9 мільйона доларів.
10. У 1994 році після планової перевірки на нафтовидобувній платформі Пайпер Браво інспектор забув повернути на місце один із запобіжних клапанів. У результаті подальшої аварії загинуло 167 чоловік. Матеріальний збиток оцінений в 3,4 мільярда доларів.
11. У 2002 році затонув нафтовий танкер “Престиж”. Помилки команди привели до екологічної катастрофи, загинуло близько 300 тисяч птахів, матеріальний збиток склав 5,7 мільярда доларів.
12. У 1989 році помилка п’яного капітана танкера Exxon-Вальдес призвела до аварії в протоці принца Вільяма і витоку сотень тисяч барелів сирої нафти. Збиток склав 4,4 мільярда доларів.
13. Несправне обладнання коштувало життя семи членам екіпажу космічного корабля Челленджер. Матеріальний збиток склав 5,5 мільярдів доларів.
14. У 2003 році при зльоті шаттла “Колумбія” шматок теплоізоляції кисневого бака вдарився об зовнішній теплозахисний шар і пошкодив його. У результаті стався вибух, екіпаж загинув, збиток оцінюється в 13 мільярдів доларів.
15. Керівники японської компанії TEPCO проігнорували численні попередження про те, що АЕС Фукусма не витримає натиску стихії. Ця помилка коштувала Японії 12 мільярдів доларів.
16. 20 квітня 2010 року за вини компанії BP стався найбільший розлив нафти – в Мексиканській затоці виявилося близько п’яти мільйонів барелів. Збиток оцінюється в 40 мільярдів доларів.
17. Помилки, допущені під час випробування реактора на Чорнобильській АЕС, призвели до катастрофи, наслідки якої відчуваються досі. Збиток оцінюється в 720 мільярдів доларів.
З усіх цих історій можна зробити тільки один висновок – запобіжні заходи ніколи не бувають зайвими. Одна невелика недбалість може коштувати мільярди доларів і, що набагато важливіше, піддати небезпеці життя людей.