КМІС: вперше за 10 років песимізм українців щодо майбутнього країни перевищив оптимізм

    355

    У червні 2025 року вперше за останнє десятиліття частка українців, які песимістично оцінюють майбутнє країни, перевищила кількість оптимістів. За даними опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), 47% респондентів вважають, що через 10 років Україна буде зруйнованою країною зі значним відтоком населення.

    Ще у грудні 2024 року лише 28% українців песимістично дивилися на майбутнє країни, тоді як 57% вірили в успіх України через 10 років. Наразі оптимістичні оцінки зберігають 43% респондентів.

    Автори опитування зауважують, що кількість песимістів зросла в усіх регіонах країни, хоча на заході їх дещо більше — 47%. Найбільш оптимістично на майбутнє України дивляться на півдні — 49%.

    У КМІС припускають, що показники оптимізму/песимізму пов’язані з довірою до західних партнерів. Проте, як додають автори опитування, оцінка майбутнього України майже не пов’язана з тим, чи відчувають українці підтримку від Європи/США. Наприклад, серед тих, хто відчуває послідовну підтримку Європи, 48% оптимістично дивляться в майбутнє. Серед тих, хто вважає, що Європа вже не підтримує Україну сильно, показники майже ідентичні — 45% оптимістів.

    Крім того, респондентів запитували, куди тяжіє українське суспільство — до єднання чи розколу. Порівняно з груднем 2024 року, стало більше тих, хто вважає, що українці долають суперечності та йдуть шляхом до згуртованої нації — цей показник зріс з 53% до 61%. Тенденція до зростання частки тих, хто бачить рух до єднання, спостерігається в усіх регіонах.

    Опитування проводилося впродовж 15 травня — 3 червня 2025 року методом телефонних інтерв’ю (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів на всій території України, яка підконтрольна українському урядові. Загалом опитали 1011 респондентів віком 18 років і старше. Формально, за звичайних обставин, статистична похибка такої вибірки не перевищувала 4,1%.



    • інші новини