Почуття гумору — інтуїтивне розуміння того, що смішно, а що ні. Люди, які вміють жартувати, зазвичай подобаються оточуючим. А чи можна навчитися жартувати так, щоб це було справді смішно? Так, дотепність — це соціальна навичка, а будь-яку навичку можна прокачати. Розкажемо, як це зробити.
Пориньте у гумористичний контент
Американський коуч та психолог Адам Ісон стверджує , що перегляд комедій та комедійних шоу, читання смішних книг, підписка на коміків у соціальних мережах допоможуть зрозуміти різні стилі гумору. Регулярне знайомство з таким контентом може навчити краще розпізнавати та цінувати гумор у повсякденних ситуаціях, а також розвинути власну дотепність.
Спілкуйтеся з людьми, які мають почуття гумору
Проводьте більше часу з приятелями чи колегами, які мають гарне почуття гумору. Спостерігайте, як вони спілкуються, і спробуйте використати деякі їх прийоми. Звертайте увагу на мову тіла таких людей, їх тон голосу та вибір слів. Теорія соціального навчання передбачає , що можуть засвоювати нові моделі поведінки, спостерігаючи інших, отже дотепність цілком можна запозичити в оточуючих.
Не бійтеся сміятися з себе
Іноді такі жарти допомагають вивернути незручну ситуацію на свою користь, зняти напругу та привернути до себе. Це показує вашу скромність і здатність не ставитися до всього занадто серйозно, а також дає можливість зблизитися і краще впізнати одне одного з несподіваних сторін. У потрібний момент розкажіть кумедну історію про себе або про недавній казус. Однак будьте обережні з цим: знайте міру і не дозволяйте іншим відверто принижувати себе навіть у жартівливій формі. Якщо якийсь жарт здався вам образливим або неприємно зачепив, не терпіть це: поділіться своїми відчуттями із співрозмовником, щоб таке більше не повторювалося.
Розвивайте емоційну стійкість
Дотепність часто йде пліч-о-пліч з емоційною стійкістю. Вміння знаходити кумедне у складних ситуаціях може допомогти вам впоратися зі стресом та негараздами. Зіткнувшись зі складною ситуацією, постарайтеся знайти у ній гумористичний ракурс. Головне — не знецінювати та бути доречним. Наприклад, жарти на похороні у спробі розрядити обстановку можуть бути безглуздими і ще більше засмутять оточуючих.
Не соромтеся реагувати на чужі жарти
Психолог Сьюзан Пазак рекомендує сміятися чи посміхатися, коли вас щось насмішило, але при цьому не перегравати і поводитись природно. Якщо відчуваєте, що ваша усмішка виходить натягнутою та нещирою, краще просто сказати: «Це було смішно» (в ідеалі без саркастичної інтонації). Чесна реакція не тільки допоможе вам зблизитися з співрозмовником і привернути його до себе, але й дозволить краще зрозуміти, як працює гумор. Спробуйте проаналізувати, чому один жарт був смішний, а інший не дуже — справа доречності, інтонації або ще в чому.
Запам’ятовуйте хороші жарти та використовуйте їх
Як тільки ви зрозумієте, який гумор вам подобається, включіть його у розмови з друзями та колегами. Спробуйте розповідати жарти, які ви вивчили, і не засмучуйтеся, якщо з них не сміються. Спробуйте розповісти жарт так, ніби ви коментуєте погоду. Недбала подача часто є найсмішнішою. Придумайте дурні підписи до своїх фотографій. Наприклад, сказати, що люди роблять на знімку щось, чого вони не роблять — простий спосіб пожартувати. До речі, саме на цьому прийомі побудовано легендарний мем «ковбаса-сир» та його численні відгалуження.
Жартуйте на спільні теми
Більшість розмовного гумору зазвичай фокусується на якихось темах, які стосуються всіх — наприклад, на погоді чи робочих моментах. Жарти на такі теми не мають бути суперсмішними. Їхня головна функція — розрядити обстановку та проявити дружелюбність до колег . Можна почати з легкого рівня: якщо на вулиці сніг, скажіть, що сьогодні хороший день для пікніка. Навіть якщо ніхто не засміється в голос, ви принаймні позначите свій доброзичливий та позитивний настрій. Це краще, ніж просто скаржитися на погоду.
Жартуйте доброзичливо
Жарти не повинні виставляти ваших знайомих у поганому світлі. Якщо ви, наприклад, висміюєте спільного друга, спробуйте пожартувати про його позитивні сторони, а не про слабкості. Якщо колега завжди приходить вчасно, скажіть, що ви звіряєте по ньому годинник. Якщо ваша дитина дуже постаралася і зробила домашнє завдання на п’ять із плюсом, скажіть, що тепер її підвищать до посади вчителя . Уникайте жартів, у яких коментується зовнішність інших, навіть у позитивному ключі.
Хороший приклад: Якщо колега завжди приходить вчасно, скажіть, що ви звіряєте по ньому годинник.
Поганий приклад: Сказати повній людині, що він би виграв чемпіонат з сумо.
Використовуйте прості формули
Журналіст Клер Сіян Лі вивчила понад 1000 відеороликів з ток-шоу і вивела кілька простих у використанні конструкцій для жартів.
Дайте протилежну відповідь на запитання «так/ні»
Найпростіший спосіб проявити дотепність — давати протилежні відповіді питання, які передбачають відповіді «так» чи «ні» (чи іноді виражені іншими словами). Якщо люди явно чекають від вас так, кажіть ні, і навпаки. Чим очевидніша відповідь на певне питання, тим смішнішим буде ефект.
Ви йдете на власне весілля? Ні!
Вам же не подобається мороз мінус 20 градусів? Подобається
Пограйте з числами
Числа конкретні. Щоб насмішити, потрібно сформувати у людей очікування, протилежні до того, що передбачає ця цифра. Коли ви збираєтеся назвати дуже велике число, додайте “лише” перед ним. Коли ви збираєтеся назвати дуже невелике число, скажіть щось на кшталт «це величезна сума» наперед.
Використовуйте правило трьох
Суть у тому, що ви вимовляєте два твердження або слова, які ніби встановлюють шаблон, а потім закінчуєте несподіваним третім компонентом. Наприклад, хтось каже: червоний, білий та синій. Але що, якщо він скаже: червоний, білий та огірок? Цей відхід від шаблону, створеного першими двома пунктами, створює напругу, потім викликає подив і сміх.
Я люблю хот-доги, гамбургери та красивих чоловіків.
Поміняти місцями героїв історії
Коли ми розповідаємо історію, у ній зазвичай є кілька дійових осіб. Найчастіше ці персонажі мають дуже різні особистості, про які люди роблять припущення. Наприклад, Червона Шапочка вразлива , а Вовк небезпечний . Але що, якщо Вовк раптово стане вразливим? Ось тоді припущення людей перевертаються і стає смішним. Цей прийом часто використовують у комедійних серіалах та фільмах.