У будь-яких прищах мало приємного. Але підшкірні особливо підступні. Вони здуваються неприємними шишками і болять. Їх нічим не замажеш і навіть не вичавиш. Іноді вони красуються на носі чи підборідді тижнями. Дерматолог Ганна Давидова розповіла, що марно у боротьбі з підшкірниками, а що все-таки може допомогти.
Що таке підшкірний прищ
Підшкірні прищі не мають окремої наукової назви. Це просто один із проявів акне . Підшкірники, як відомо з назви, утворюються під шкірою. На відміну від звичайних прищів , вони зазвичай не мають гнійної білої головки. До акне також відносять відкриті та закриті комедони, папули (щільні болючі вузлики), пустули (гнійнички). Плюс сюди відносять і слідство — рубчики та рубці, найчастіше атрофічні (коли на місці «приболілого» прища залишилася «ямка» у шкірі).
Точно не зрозуміло, чому в одних людей з акне переважає комедональна форма, а в інших більше підшкірних прищів. Все залежить від генетичної схильності та гормональних особливостей.
Звідки беруться підшкірні прищі і чому вони болять
Тут так само, як і зі звичайними прищами. У акне чотири етапи виникнення:
-
шкіра активніше виробляє шкірне сало через генетично обумовлений надлишок чоловічих статевих гормонів андрогенів;
-
стінки волосяного фолікула стають занадто ороговілими (гіперкератоз);
-
розмножуються бактерії Propionibacterium acnes (P. acnes);
-
з’являється запалення.
Саме із запаленням і пов’язаний біль. Воно може бути сильнішим або слабшим, а може бути зовсім відсутнім (як, наприклад, при розвитку комедонів — вони не болять).
Чи підшкірні прищі не можна видавлювати
Щоправда. І це стосується не лише підшкірних, а й будь-яких інших елементів акне. По-перше, здавлюючи видиму верхню частину прища, можна проштовхнути основну масу вмісту не назовні, а навпаки, всередину. Через це і так переростені запалені стінки фолікула рвуться, а вміст потрапляє в глибші шари шкіри, запалення погіршується. По-друге, пошкоджені елементи висипу створюють додаткове запалення, яке гоїться довше і складніше. А це вже підвищений ризик рубців.
Чого не можна робити категорично за жодних умов, так це тиснути прищі в області носогубного трикутника (особливо над верхньою губою). Там пролягають судини, які несуть кров до мозку. При невдалому видавлюванні інфекція з кров’ю може потрапити до мозкових пазух. При найгіршому розкладі від цього можна навіть померти.
Також дерматологи не рекомендують розкривати прищі голкою або пінцетом, спеціально розпарювати та робити аплікації та примочки із сумнівними мазями (особливо з гормональними компонентами).
Що не допомагає від підшкірних прищів
Всі засоби, які обіцяють миттєвий ефект, — найчастіше маркетинговий прийом. Взагалі вилікувати акне (та й будь-яке інше захворювання) швидко не вийде. Це завжди копітка, відповідальна та щоденна робота. Пам’ятайте про це, бачачи в магазині черговий засіб, який обіцяє помітні поліпшення вже через добу.
Серед популярних засобів від підшкірників є зовсім непотрібні і є ті, які можуть трохи допомогти, але без будь-якого дива.
-
Пластирі-патчі . Допомагають замаскувати запалення, але його не зменшують.
-
Народні засоби на кшталт мазі Вишневського та «Левомеколя». Тут ризик, що мазь ще сильніше закупорить сально-волосяний фолікул, лише посиливши внутрішнє запалення.
-
Кислоти та точкові засоби з ними . Можуть спрацювати, якщо застосовувати правильно і не перестаратися. По суті кислоти розчиняють поверхневий шар епідермісу і змушують його відновлюватися швидше. Вони можуть згладити шкіру на якийсь час. Але як метод лікування чи SOS-засіб навряд чи підійдуть.
Ще часто радять засмагати – мовляв, сонце підсушить прищі. Це зовсім не так. Спочатку рахунок легкого антисептичного ефекту може здатися, що підшкірний прищ підсох і поменшало. Але ультрафіолет лише посилює роботу сальних залоз, тому за уявним поліпшенням піде загострення.
Що ж робити, якщо схопився підшкірник
Ось алгоритм боротьби із хворобливим прищем.
-
Вмийтеся м’яким (без абразивних частинок) засобом, що очищає, для схильної до акне шкіри. Дайте шкірі висохнути.
-
Загорніть шматочок льоду в чистий рушник і додайте до запалення на 5–10 хвилин. Повторіть маніпуляцію двічі з інтервалом у 10 хвилин.
-
Тонким шаром нанесіть гель, що містить 2,5% бензоїлу пероксиду або 1% кліндаміцину (аптечні засоби).
Повторюйте ці дії щовечора, поки запалення не вщухне. Але варто пам’ятати, що така процедура не замінює повноцінного медикаментозного лікування акне.
Як уникнути підшкірних прищів у майбутньому
Постійний і дбайливий догляд за шкірою з акне – запорука успішного лікування. Ключове слово тут якраз «постійне», бо саме від регулярності залежить ремісія. Шкіра при акне найчастіше жирна , оскільки сальні залози працюють надто активно. Класична та перевірена схема для догляду за такою шкірою: очищення, зволоження, захист від сонця .
Шукайте косметику:
-
для жирної та схильної до висипань шкіри;
-
з себорегулюючою дією (регулює вироблення шкірного сала);
-
некомедогенну (тобто яка не веде до утворення нових комедонів).
Звичайно, коли ви бачите на баночках ці написи, немає гарантії, що засіб точно підійде та не викличе загострення. Але ризик все одно нижчий. Ще важливо уникати у складах рослинних олій та спиртів.
Головне, не намагайтеся до скрипу зчистити весь жир зі шкіри трьома скрабами, двома тоніками та дьогтьовим милом. Це не прибере прищі. Шкіра у відповідь виділить ще більше себуму, що спровокує нові висипання. А «змита» гідроліпідна оболонка не впорається із запаленням. А отже, привіт, ще одне загострення. А ось що такій шкірі точно потрібно, так це зволоження . Жирна шкіра його найбільше потребує, тому що очищаючі засоби (навіть із серій лікувальної косметики) досить агресивні. А немає нічого гіршого за жирну пересушену шкіру.
З будь-якими прищами (включаючи підшкірні) є сенс сходити до дерматолога. Довіра, дотримання рекомендацій та командна робота зі своїм лікарем є ключем до успішного виходу в ремісію.