Антарктичні вулкани можуть прокинутися через глобальне потепління, кажуть вчені

    17

    Група науковців з Університету Брауна та Ліхайського університету (США) дійшла висновку, що танення льодовиків Антарктиди здатне спровокувати частіші та масштабніші виверження вулканів. Дослідження опубліковано в науковому журналі Geochemistry, Geophysics, Geosystems (GGG).

    Під величезним льодовим щитом Антарктиди приховано близько 100 вулканів, багато з яких згруповані вздовж її західного узбережжя. Більшість із них розташована на глибині кількох кілометрів під шаром льоду. У новому дослідженні фахівці провели 4000 комп’ютерних симуляцій, щоб вивчити, як втрата льоду впливає на поховані вогняні гори.

    Згідно з розрахунками, розвантаження льодових щитів знижує тиск на магматичні осередки під поверхнею, змушуючи стиснуту магму розширюватися. Це розширення збільшує тиск розплавлених порід на стінки осередку.

    Деякі магматичні осередки також насичені летючими газами, які зазвичай розчиняються в магмі. У міру охолодження магми та зниження тиску гірських порід ці гази вириваються з розчину, збільшуючи тиск у магматичному осередку.

    Виверження підльодовикових вулканів можуть бути невидимі на поверхні, але вони можуть мати наслідки для льодового покриву. Тепло від цих вивержень здатне посилити танення льоду глибоко під поверхнею та послабити покрив, що лежить вище, що може створити зворотний зв’язок між зниженням поверхневого тиску та новими виверженнями. Науковці наголосили, що відкритий ними процес відбувається повільно й триває сотні років.



    • інші новини