Розкажемо, як заощадити на додаткових функціях та не зіпсувати речі.
Визначтеся з типом праски
Праски бувають паровими та звичайними, тобто без функції пароутворення. Розкажемо, у чому особливості різних варіантів.
Моделі для сухого прасування
Це найпростіший вид прасок, зараз такі майже не виробляють. Ефективність цих моделей невисока, зате вони без жодних проблем – включив у мережу, нагрів і гладь. Без пари та додаткових функцій. Підійде, якщо у вас немає одягу та білизни з делікатних тканин або ви просто звикли до старих добрих класичних прасок.
Дорожні праски
Компактні та легкі моделі, які зручно брати із собою у поїздки. Вони може бути недостатньо потужності для повноцінного прасування, але її цілком вистачить для екстреної підготовки сорочки перед важливою зустріччю.
Праски з подачею пари
Майже всі сучасні праски мають функцію подачі пари. Вони ефективно справляються із заломами та складками на тканинах. Для дому такі моделі підходять чудово.
Парогенератори
Це так звані парові станції: пара виробляється у великій ємності, що окремо стоїть, і подається в праску по шлангу.
Парогенератори видають багато пари і справляються з щільною тканиною — наприклад, з джинсами або скатертинами. Складки і заломи вони розправляють набагато швидше за звичайні парові праски. Але й коштують дорожче.
Зверніть увагу на потужність
Чим потужніша праска, тим швидше вона нагрівається і легше справляється із щільними тканинами.
- До 1500 Вт – дорожні моделі. Добре справляються з легкими футболками та сукнями, а з постільною білизною та рушниками доведеться повозитися. Варіант для подорожей та одинаків.
- 1600-2000 Вт – побутові праски. Таким приладам під силу практично будь-які речі, навіть злегка пересушені. Варіант для сімей, де гладять кілька разів на тиждень.
- Більше 2000 Вт – професійні пристрої. Такою потужністю можуть похвалитися дорогі моделі та парові станції. Варіант для ательє та хімчисток, а також сімей, де дуже багато прасування .
Виберіть підошву праски
Від матеріалу поверхні, що гладить залежить, як легко буде користуватися праскою і доглядати за ним, а ще скільки часу пристрій прослужить. У кожного з матеріалів свої плюси та мінуси.
- Кераміка – відмінно ковзає по будь-яких матеріях, не прилипає до одягу навіть за порушення температурного режиму. Поверхня такої праски рівномірно прогрівається та легко чиститься. Але кераміка досить тендітна — при ударі чи падінні може тріснути.
- Металокераміка – підтримує хороше ковзання завдяки кераміці та високу міцність за рахунок металу у складі. Це оптимальний матеріал за співвідношенням ціна/якість. Але грубо поводитися з металокерамічною підошвою теж не варто – при ударі на ній можуть утворюватися сколи.
- Алюміній – бюджетний варіант. Праска з таким покриттям швидко нагрівається та остигає, але й служить недовго. Метал легко деформується, згодом утворюються зазубринки, якими можна пошкодити речі з делікатних тканин. А ще матеріал може окислюватись і залишати сліди на тканині при прасуванні.
- Нержавіюча сталь – недорога, надійна, непогано ковзає. Але при експлуатації, особливо неправильної, на поверхні утворюється нагар, так що праска потрібна регулярно чистити . Крім того, сталеві підошви важкуваті.
- Тефлон як сковорідка з антипригарним покриттям: нічого не липне, навіть синтетика. Тефлонова підошва дуже легка і м’яко ковзає по будь-яких тканинах. На жаль, тефлон дуже неміцний і дряпається буквально від усього. Кнопки, блискавки та навіть груба тканина можуть пошкодити поверхню.
- Титан – майже не вбиваємо. Титанові підошви служать довго, не бояться подряпин та ударів. При цьому титан легше стали, і було б все добре, якби не його ціна: праски з титановими підошвами коштують дорожче за інші моделі. А ще вони довше остигають.
Ще є моделі з подвійними підошвами, коли на основну одягається насадка для прасування делікатних тканин.
Визначившись із матеріалом підошви, подивіться її форму. На підошві парових прасок є отвори для подачі пари. Маленькі – на носику та п’яті, великі – з боків. Чим їх більше, тим краще. Також добре, якщо є жолобки. Вони допомагають пару розподілятися поступово.
Чим більше площа праски, тим швидше процес прасування . Чим гостріший носик, тим простіше гладити коміри, манжети і між ґудзиків.
Ознайомтеся з функціями
Кожна праска пропонує свій набір функцій. Ось ті, на які варто звернути увагу.
Паровий удар
Коли треба миттєво розгладити складні місця – паровий удар незамінний. Він викидає сильний струмінь пари, який допоможе впоратися із щільною тканиною або жорсткими глибокими складками.
Постійна подача пари
Чим більше води за хвилину перетворюється на пару, тим легше розгладжувати щільні тканини і сильно зім’яті речі. Перевага прасок з постійною подачею пари особливо помітна при прасуванні бавовни та льону. Крім того, такі моделі можна використовувати як відпарювач .
Вертикальне відпарювання
Ця функція разом із постійною подачею пари дозволить вам відпарювати речі прямо на вішалці. Дуже зручно, коли не хочеться діставати прасувальну дошку заради однієї сукні або піджака. І абсолютно незамінно, коли потрібно погладити щось об’ємне, наприклад, штори або простирадла.
Розбризкування води
Щоб розгладити деякі речі, їх треба змочити. За наявності цієї функції не доведеться використовувати пульверизатор.
Врахуйте, що при прасуванні шовку, віскози та атласу бризкати воду на тканину не можна.
Автовідключення
Функція для тих, хто, виходячи з дому, запитує себе: «Чи вимкнув я праску?». Якщо прилад не рухається в горизонтальному положенні 30 і більше секунд, він вимкнеться. Якщо пристрій не використовується 10-15 хвилин, це станеться.
Бездротове використання
Деякі праски можуть якийсь час працювати без дроту. Але це можливо не через використання акумулятора, а через те, що підошва остигає не миттєво. Для нагрівання праску потрібно поставити на основу.
З одного боку, функція зручна, тому що позбавляє шнура, що заплутується. З іншого боку, просто так праску не поставиш — охолоне.
Захист від накипу або самоочищення
Парова праска працює з водою, і, якщо вона жорстка, у пристрої швидко почне накопичуватися накип. Функція захисту від накипу допоможе продовжити життя вашій прасці.
Самоочищення позбавляє необхідності заливати тільки очищену воду або використовувати знімні фільтри проти накипу. Зазвичай, щоби почистити праску, треба натиснути спеціальну кнопку.
Протикапельна система
У деяких режимах прасування пароутворення неможливо. При цьому з отворів на підошві може витікати вода, а на тканині утворюватися розлучення. Щоб цього уникнути, виробники оснащують праски протикрапельною системою.
Порівняйте характеристики
Матеріал і форма підошви, потужність та набір функцій – головні критерії при виборі праски. Але є інші деталі, на які варто звернути увагу.
Витрата пари при паровому ударі
Цей показник характеризує ефективність парового удару. Чим він більший, тим легше розгладити складні складки.
- Витрата до 100 г/хв – цього вистачить лише для невеликого полегшення сухого прасування.
- Витрата 100-200 г/хв – оптимальне значення для побутової праски. Такий паровий удар допоможе при розгладжуванні твердих складок.
- Витрата вище 200 г/хв – характерна для парогенераторів і в побутових прасках зустрічається рідко. За такої витрати вода у прасці витрачається дуже швидко.
Витрата пари при постійній подачі
Швидкість подачі пари може становити від 10 до 150 г/хв та залежить від потужності праски. Чим більший показник – тим швидше розгладжуються щільні тканини.
- 20-50 грамів на хвилину – вистачить для звичайних домашніх потреб.
- 50-100 г/хв – достатньо, щоб впоратися із щільними пересушеними тканинами.
Більша витрата при постійній подачі не надто зручна, оскільки швидко закінчується вода в ємності.
Вага
Чим легше праска, тим простіше з ним працювати, але при цьому важкі пристрої краще справляються зі складками за рахунок власної ваги. Оптимальним вважається вага близько 1,5 кг, але ніщо не заважає вам знайти свій баланс між комфортом та ефективністю.
Довжина мережевого шнура
Оптимальна довжина шнура становить 2-2,5 метри. Якщо провід занадто короткий, вам доведеться постійно шукати подовжувачі або рухати дошку для прасування ближче до розетки.
Підберіть потрібну модель
Подумайте, як і де ви використовуватимете праску, які тканини частіше доведеться їм гладити.
Дорожня праска
Вибирайте легкий, компактний та простий варіант. Такий виручить у відрядженні або відпочинку і не займе багато місця в багажі.
Недорога праска для дому
Якщо ви не витрачаєте багато часу на прасування і вам не потрібні навороти, вибирайте просту модель з базовими функціями та подачею пари. Це оптимальний варіант для тих, хто гладить нечасто та небагато.
Універсальна праска для різних завдань
Якщо прасувати регулярно, вибирайте надійні моделі з постійною подачею пари, вертикальним відпарюванням і зручною підошвою. Вони підійдуть для більшості тканин і прослужать довго.
Продуктивна праска для постільної білизни та одягу
Якщо ви часто гладите щільні тканини, наприклад скатертини, постільна білизна, джинси, вибирайте потужну праску з гарним паровим ударом та функцією постійної подачі пари.
А якщо вам потрібна справді висока ефективність і дозволяє бюджет, зверніть увагу на парогенератори.