Загальні рекомендації допоможуть визначитися, якщо ви сумніваєтеся, чи не настав час освіжити улюблену сукню або джинси.
Які загальні рекомендації варто враховувати
Жодних суворих правил щодо того, як часто слід прати одяг, загалом, не існує. Але можна орієнтуватися кілька чинників. Перший – як часто ви щось носите. Тобто неважливо, скільки часу пройшло з останнього прання, важливо, скільки разів з того часу ви одягали річ. Чим частіше ви це робите, тим частіше потрібно прати.
Як тільки на одязі з’являються плями, їх краще одразу виводити точково, прати річ цілком або віддавати у хімчистку. Якщо явних забруднень немає, найшвидший і найпростіший спосіб зрозуміти, чи не настав час освіжити футболку, сукню чи штани, — понюхати їх.
Піт є значним чинником. Якщо в якісь речі ви завжди потієте, їй знадобиться часте прання. І справа не обмежується запахом: піт не тільки є відмінним живильним середовищем для бактерій, але й згодом псує одяг, тому його сліди варто позбавлятися якнайшвидше.
Ще один фактор – пора року. Наприклад, якщо взимку ви можете надіти сорочку до п’яти разів, то влітку, в спеку, швидше за все, прання знадобиться вже після першого чи другого.
Крім того, періодичність, з якою ми перемо, впливає на наше здоров’я. Мікроорганізми можуть потрапляти на речі з навколишнього середовища, так і з нашого власного тіла і залишатися на тканині протягом деякого часу. Через контакт з брудним одягом на шкірі можуть з’явитися акне та інші висипання. У такому разі варто не тільки звернутися до лікаря, а й, можливо, почати частіше прати речі, особливо ті, що прилягають до тіла.
Чи можна прати одяг занадто часто або дуже рідко
Регулярне прання дозволяє не тільки усувати неприємний запах з одягу і виглядати охайно, а й довше підтримувати гардероб у хорошому стані. Пот чи залишки косметичних засобів можуть пошкоджувати волокна тканини. Плями, якщо залишати їх надовго, складніше виводяться.
У той же час треба враховувати особливості пральної машини: наскільки ефективно вона видаляє забруднення, зберігаючи при цьому цілісність тканини та фурнітури.
Деякі речі дійсно краще прати рідше, наприклад, джинси. А деякі, скажімо бюстгальтери , потрібно освіжати набагато частіше. Загалом можна орієнтуватися на такі інтервали та відправляти одяг у прання, якщо ви одягли:
- 1 раз – будь-яку білу або шовкову річ, купальник або плавки, футболку, майку, тонку трикотажну кофту, вечірню сукню (його варто віддати в хімчистку), труси, шкарпетки ;
- 1-3 рази – легінси, коригуюча білизна, блузка, сукня;
- 2-3 рази – шорти, штани, светр з бавовни або кашеміру ;
- 5-6 разів – піджак, блейзер, светр з вовни або синтетики;
- 6-7 разів – флісову байку, худи, світшот.
Деякі речі достатньо прати кілька разів за сезон:
- 1-2 рази – шкіряні або замшеві куртки, вовняні пальта, класичні штани та спідниці, толстовки, пуховики та пухові жилети;
- 3-5 разів – шапки, шарфи, рукавички.
Як часто прати різні предмети гардеробу
Бюстгалтери
Одні експерти радять прати бюстгальтер після однієї-двох носок, інші вважають, що можна вдягнути його три-чотири рази. При цьому, якщо ви проходили в бюстгальтері недовго і практично не спітніли, можна не зараховувати цілу шкарпетку. І навпаки: кілька годин в умовах спеки прирівнюються до двох-трьох шкарпеток.
Є бюстгальтер на вас по 10-12 годин на день, він не тільки вбиратиме піт, шкірний жир і дезодорант , але також розтягуватиметься. Щоб такого не відбувалося, експерти рекомендують давати ліфчику хоча б один день відпочинку між шкарпетками, щоб виріб міг відновити форму.
Щоб білизна довше виконувала свої функції та зберігала зовнішній вигляд, при пранні варто чітко дотримуватись інструкцій на ярличку , використовувати спеціальний мішок та сушити бюстгальтер не в машині, а на відкритому повітрі.
Джинси
Як правило, джинси радять прати після кожної четвертої або п’ятої шкарпетки. Однак деякі експерти рекомендують робити це ще рідше — кожні шість тижнів або після кожного 10-го носіння.
Колишній глава компанії Levi Strauss взагалі радив ніколи не прати джинси. На його думку, це шкодить хорошій джинсовій тканині і є марною витратою води. Інші виробники зазначають, що «сирий» денім треба прати не раніше ніж за півроку після покупки. Коли ми сідаємо, тримаємо руки в кишенях, кладемо туди телефон чи гаманець, колір індиго світлішає у місцях, де природно з’являються складки. Якщо випрати джинси дуже рано, фарба змиється рівномірно і родзинка зникне.
Пальто та куртки
Верхній одяг загалом достатньо чистити один-два рази протягом сезону. Шкіряні або замшеві куртки краще віддавати в хімчистку, а до цього регулярно протирати м’якою ганчіркою, щоб скинути пил, або змоченою у воді губкою, щоб прибрати плями.
Пальто з вовни також можна відносити до професійної хімчистки не більше двох разів за сезон. Стільки ж вистачить і пуховикам із пуховими жилетами. У цьому випадку повернути одяг чистоту можна і самостійно, попередньо звірившись з рекомендаціями на етикетці. Куртки з флісової тканини необхідно прати через кожні шість носок.
Шапки, рукавички, шарфи
Зимові предмети гардеробу слід прати приблизно три-п’ять разів за сезон. Якщо вони з бавовни чи синтетики, то проблем із пранням не виникне. Бажано тільки покласти речі в сітчастий мішок, щоб вони нізащо не зачепилися в барабані пральної машини.
Вовняні вироби можна випрати вручну в тазу з прохолодною водою та невеликою кількістю м’якого миючого засобу. При цьому, щоб усунути зайву воду, шарфи і шапки краще стискати, а не скручувати, інакше вони можуть розтягнутися і втратити форму.
Спортивний одяг
Тут багато залежить від особистих уподобань, але, якщо ви не займаєтеся старанно по кілька годин або не сильно потієте, цілком достатньо прати форму через два-три тренування. При інтенсивному навантаженні варто робити це після кожного заняття. Краще використовувати теплу або холодну воду, оскільки гаряча може зіпсувати еластичність тканини.
Якщо вам не хочеться прати спортивний одяг, тому що наступного дня ви знову збираєтеся в тренажерний зал, хоча б дістаньте його з сумки і розважте, щоб він добре просушився.
Піжами
Одяг для сну можна прати через кожні три-чотири шкарпетки або навіть рідше, якщо ви не любите укутуватись у ковдру і не надто потієте вночі . Багато хто приймає душ перед тим, як переодягнутися в піжаму, а потім нічим особливо не займаються, хіба що читають чи дивляться серіали в ліжку.
І все ж із пранням не варто занадто затягувати: навіть якщо піжама виглядає чистою, на ній все одно залишаються піт, бактерії, клітини шкіри, що омертвіли, і залишки кремів. Крім того, якщо ви не надягаєте труси під піжаму, слід ставитися до неї як до спідньої білизни і освіжати частіше.
Купальники
Плавки та купальники треба прати після кожного носіння, щоб змити залишки поту, сонцезахисного крему, пляжного піску або хімікатів із басейну. Сушити купальні речі варто природним шляхом, а не в машині, інакше постраждає еластичність тканини.