Як вибрати мобільний кондиціонер і більше не страждати від спеки

    50

    Цей пристрій дозволить швидко та без зайвих витрат охолодити квартиру. Але є нюанси.

    У чому плюси та мінуси мобільних кондиціонерів

    Мобільний кондиціонер – апарат багато в чому універсальний. Він забирає тепле повітря з кімнати, охолоджуючи його за допомогою холодоагенту всередині пристрою, та повертає назад. Виділене тепло відправляється назовні через гнучкий шланг, який зазвичай виводять у вікно.

    На перший погляд, мобільний кондиціонер – це ідеальний варіант, щоб не страждати від літньої спеки:

    • Пристрій можна поставити біля робочого місця і насолоджуватися прохолодою, навіть якщо решта кімнати нагріта.
    • Його можна тягати із собою по квартирі та навіть взяти на дачу.
    • Для його підключення не потрібно викликати спеціалістів.

    Але у мобільних кондиціонерів є і вагомі недоліки, які в деяких випадках можуть звести нанівець усі переваги:

    • Мобільний кондиціонер набагато шумніший за внутрішній блок спліт-системи . В останніх найгучніша частина – компресор – знаходиться у зовнішньому блоці і виноситься за стіну приміщення. У мобільного кондиціонера компресор усередині, тобто працює в кімнаті.
    • Потрібно передбачити відведення теплого повітря назовні. Для цього всі мобільні кондиціонери оснащені гофрованою трубою, але довжина її невелика – 2-3 м. Нарощувати її не можна, це значно знизить ефективність приладу. Тож мобільність такого кондиціонера відносна.

    Якщо перелічені недоліки не здаються вам значущими, то можна підібрати найбільш підходящу модель за характеристиками.

    На що звернути увагу, вибираючи мобільний кондиціонер

    Це основні параметри, які варто врахувати насамперед.

    Площа приміщення

    Це максимальна площа приміщення, в якому кондиціонер зможе підтримувати комфортну температуру у спекотний період . Якщо вам потрібно охолодити все приміщення, його площа не повинна бути вищою за цей параметр. Але це працює тільки для кімнат з висотою стелі 2-2,5 м. Якщо приміщення у вас нестандартне, краще орієнтуватися на іншу характеристику – холодопродуктивність.

    Потужність кондиціонера (холодопродуктивність)

    Потужність кондиціонера не варто плутати зі споживаною потужністю. Для цього виду техніки це зовсім різні параметри.

    Холодопродуктивність традиційно вимірюється у BTU (British Thermal Unit – британська термічна одиниця). 1 BTU відповідає приблизно 300 Вт теплової потужності “навпаки”. Уявіть, що у вашій кімнаті працює нагрівач на 3 кВт. Встановлення кондиціонера на 10 BTU дає такий самий ефект, як вимкнення цього приладу.

    Чим більша потужність кондиціонера, тим більшому приміщенні він зможе підтримувати знижену температуру. У середньому на обслуговування 10 м² при висоті стелі 2,5 м необхідно 4 BTU потужності. Якщо висота стель нестандартна, можна скористатися формулою: Q = S * h * q де:

    •     Q – потрібна потужність кондиціонера (BTU);
    •     S – площа приміщення (м2);
    •     h – висота стелі (м);
    •     q = 0,12 для кімнат з тіньової сторони;
    •     q = 0,16 для кімнат, що середньо прогріваються;
    •     q = 0,2 для кімнат, що сильно нагріваються, з сонячного боку.

    Рівень шуму

    Як ми вже зазначили, мобільні кондиціонери досить галасливі. Тому на цей параметр треба звернути найпильнішу увагу. Більшість моделей рівень шуму коливається близько 40–50 дБ. Це приблизно відповідає гучності спокійної розмови. Для сну це вже не підійде. А ті моделі, у яких рівень шуму досягає 65 дБ – як на вулиці, будуть некомфортні вже і для роботи.

    У деяких моделей рівень шуму незмінний, інші його можна регулювати. В останніх мінімальне значення може починатися від 20 дБ. З такою гучністю шелестить листя дерев при слабкому вітрі.

    Але низькому рівню шуму відповідає невелика ефективність. Часто в безшумному режимі компресор повністю відключається, і кондиціонер перетворюється на дорогий вентилятор .

    В яких режимах можуть працювати мобільні кондиціонери

    Сучасні кондиціонери вміють не тільки охолоджувати, а й мобільні моделі не виняток. Серед них зустрічаються пристрої з декількома режимами роботи, які, по можливості, близькі до кліматичних станцій.

    Охолодження

    У цьому режимі можуть працювати всі мобільні кондиціонери. Інші функції опціональні, їх набір у різних моделях може відрізнятися.

    Авторежим

    Завдяки цій функції кондиціонеру можна просто задати необхідну температуру повітря, і прилад сам виставить потрібну потужність компресора і швидкість обертання вентилятора. За відсутності авторежиму це доведеться налаштовувати вручну.

    Обігрів

    При обігріві кондиціонер працює “навпаки” – він змінює напрямок потоку холодоагенту, щоб використовувати зовнішнє повітря як джерело тепла. Цей режим іноді ще називається режимом теплового насоса – пристрій не нагріває приміщення, а перекачує тепло.

    У режимі обігріву кондиціонер набагато економічніший за електричний нагрівач або тепловентилятор. У середньому на 1 кВт спожитої електроенергії кондиціонер дає 3-4 кВт тепла.

    Кондиціонер з такою функцією може не тільки врятувати від спеки влітку, а й обігріти у міжсезоння .

    Вентиляція

    У цьому режимі кондиціонер працює тільки вентилятор, компресор вимкнений. Тут все просто.

    Осушення

    Будь-який кондиціонер у режимі охолодження сушить повітря у кімнаті. При одній і тій же відносній вологості в холодному повітрі міститься менше води, ніж теплому. І при охолодженні «зайва» волога виділяється у вигляді конденсату .

    У недорогих моделях режим осушення – це функція охолодження із мінімальною швидкістю обертання вентилятора. При цьому температура у приміщенні знижується. Кондиціонери дорожчі в режимі осушення періодично перемикаються з охолодження на обігрів та назад. При цьому температура кімнати залишається постійною, а рівень вологості падає.

    Нічний режим

    Це режим із мінімальним рівнем шуму. У різних моделях це працює по-різному. В одних повністю відключається компресор, і кондиціонер перетворюється на простий вентилятор. В інших знижується швидкість обертання лопат, ось тільки на гучність це впливає слабко: основний шум йде від компресора. Найбільш ефективний нічний режим інверторних пристроїв, здатних плавно знизити потужність компресора до мінімуму. Але серед мобільних кондиціонерів інверторні трапляються дуже рідко.

    Турбо

    У цьому режимі кондиціонер працює на максимальній потужності. Функція використовується, якщо потрібно швидко охолодити прогріту кімнату.

    Екорежим

    В екорежимі кондиціонер намагається до мінімуму знизити енергоспоживання. Щоправда, у такому режимі охолоджувати кімнату до потрібної температури прилад буде довше, тому сумарне енергоспоживання особливо не змінюється. Але функція може бути корисною, наприклад, на дачі зі слабкою електропроводкою: екорежим знизить навантаження на мережу.

    Які додаткові функції варто вивчити

    Вони можуть зробити користування мобільним кондиціонером комфортнішим, але й впливають на вартість.

    Іонізація

    Молекули повітря у нормальному стані заряджені нейтрально. Але під впливом ультрафіолетового випромінювання або електричних розрядів можуть іонізуватися – набувати негативного або позитивного заряду. У природних умовах таке часто відбувається у горах чи під час грози. Вважається, що негативно заряджені іони корисні здоров’ю. Багате ними повітря здається свіжим і бадьорим.

    Кондиціонери з іонізатором здатні насичувати повітря негативно зарядженими частинками та створювати в кімнаті атмосферу гірського курорту . Але за деяких захворювань іонізація повітря протипоказана.

    Пульт ДК

    На відміну від внутрішніх блоків спліт-систем мобільний кондиціонер зазвичай знаходиться під рукою. Тож можна обійтися і без пульта дистанційного керування. Але якщо його наявність вам важлива, зверніть увагу на те, щоб вона йшла в комплекті. У мобільних пристроїв так буває далеко не завжди.

    Управління зі смартфона

    Деякі кондиціонери можуть підключатися до Інтернету по Wi-Fi і обмінюватися даними з додатком на смартфоні користувача. Це дозволяє з будь-якої точки світу перевіряти стан пристрою та керувати ним. Наприклад, можна увімкнути охолодження перед виходом з роботи та отримати комфортну температуру в кімнаті до повернення додому.

    Інтеграція із системами розумного будинку

    Ще більш сучасне управління можуть забезпечити моделі, здатні інтегруватися в систему розумного будинку . Тоді до віддаленого управління додасться управління голосовими командами та можливість залучення кондиціонера у різних сценаріях автоматизації. Але для цього кондиціонер має бути сумісним із вашою екосистемою розумного будинку.

    Клас енергоспоживання

    Цей параметр впливає на економічність кондиціонера. Кожному класу енергоспоживання відповідають коефіцієнти EER та COP. Вони показують, скільки ват холоду або тепла генерує кондиціонер на кожен витрачений ват електроенергії.

    Клас енергоспоживання ЧЕСТЬ COP
    A+++ З 8.5 З 5.1
    A++ 6,1..8,5 4,6..5,1
    A+ 5,6..6,1 4,0..4,6
    А 5,1..5,6 3,4..4,0
    У 4,6..5,1 3,1..3,4
    С 4,1..4,6 2,8..3,1
    Д 3,6..4,1 2,5..2,8
    І 3,1..3,6 2,2..2,5
    Ф 2,6..3,1 1,9..2,2

    Так, кондиціонер із класом енергоспоживання А+ на кожен спожитий ват електроенергії дасть 5,6–6,1 Вт холоду. А кондиціонер класу F за таких же умов охолодить приміщення вдвічі слабше.

    Як правило, пристрої з високим класом енергоспоживання дорожчі, але це може з часом окупитися за рахунок їхньої економічності .