Історична місія щодо повернення зразків із зворотного боку місяця завершується

    24

    Буквально за кілька хвилин, о 05:41 за Грінвічем 25 червня, після майже двох місяців перебування в космосі, космічний апарат «Чан’е-6» має повернутися на Землю. Він приземлиться у Внутрішній Монголії, крайньому північному регіоні Китаю, із зразками зі зворотного боку Місяця.

    Вчені з нетерпінням чекають на повернення зонда, — «Чан’е-6» несе близько 2 кілограмів місячних зразків, перших в історії зразків зворотного боку Місяця, які будуть доставлені на нашу планету. Після приземлення китайського космічного корабля, кілька вчених зможуть отримати зразки і підготувати їх для ретельного дослідження.

    «Очікується, що зразки, отримані зі зворотного боку Місяця, дадуть відповідь на одне з найбільш фундаментальних наукових питань: яка геологічна активність відповідальна за різницю між двома сторонами Місяця?» – Про це йдеться в заяві Цзун Юю (Zongyu Yue), геолога Китайської академії наук.

    Дев’ять попередніх місячних місій доставили зразки Місяця на Землю. Але усі дев’ять отримали зразки з ближнього боку Місяця.

    Це створило прогалину у знаннях місячних вчених. Ближня та далека сторони Місяця не ідентичні. Можливо, найяскравіша різниця полягає в тому, що, хоча більша частина ближньої сторони вкрита темними морями — рівнинами лави, що затверділа, — на дальній стороні їх майже немає, а натомість вона сильно поцяткована ударними кратерами. Чому це так, залишається питанням, на яке «Чан’є 6», можливо, нарешті допоможе відповісти.

    Зонд стартував із острова Хайнань 3 травня. Його апарат, що спускається, відділився і досяг поверхні Місяця 1 червня, він сів в кратері Аполлона в басейні Південний полюс-Ейткен. Басейн розташований у південній полярній області на дальній стороні, вчені вважають, що це один із вищезгаданих ударних кратерів.

    6 червня зразки стартували з поверхні Місяця на модулі, що повертається, і зістикувались з орбітальним апаратом. 21 червня орбітальний апарат розпочав повернення Землю.

    Юе сподівається, що серед зразків «Чан’е-6» є фрагменти старої місячної мантії.

    “Щойно цю інформацію буде отримано, вона не тільки допоможе прояснити роль метеоритів в еволюції Місяця, але й матиме велике значення для аналізу історії зіткнень внутрішньої частини Сонячної системи”, – сказав Юе.