Вчені з Вітватерсрандського університету (WITS) у ПАР припускають, що невловиму темну матерію можна знайти на Землі за допомогою Великого адронного колайдера (БАК). Дослідження опубліковане на офіційному сайті наукової установи.
Більшість астрономів вважає, що темна матерія становить 85% усієї маси Всесвіту, і що її існування могло б пояснити гравітаційні ефекти навколо галактик. Однак, досі нікому не вдалося визначити, з чого складається ця матерія.
Донедавна передбачалося, що темна речовина представлена так званими слабко взаємодіючими масивними частинками (СВМЧ). Згідно з гіпотезою, ці елементи майже не взаємодіють зі звичайною матерією, за винятком випадків, коли у справу вступає гравітація. Однак попередні експерименти на ВАК не виявили існування НВМЛ.
Південноафриканські фізики розробили альтернативний спосіб пошуку “будівельних блоків” темної матерії. Він націлений на темні кварки та темні глюони – субатомні частинки, з яких теоретично складаються НВМЧ. Ці потенційні елементи можуть з’являтися під час високоенергетичних зіткнень між протонами всередині ВАК.
Коли протони врізаються один в одного всередині БАКа на навколосвітній швидкості, вони розлітаються на складові кварки та глюони, які швидко розпадаються, утворюючи потік субатомних частинок, що коротко живуть. Ці потоки називаються джетами. Можливі темні кварки та темні глюони можуть розпадатися з утворенням суміші частинок як звичайних, так і темних. Це призведе до появи так званих «напіввидимих» джетів.
За словами вчених, джети народжуються парами, і якщо звичайний і напіввидимий струмені частинок виникли поруч, то темні частинки забрали б частину енергії у свого стандартного джета-близнюка, створивши енергетичний дисбаланс.
Хоча вчені поки не виявили доказів існування напіввидимих джетів, їхня теорія відкрила новий напрямок у пошуках темної матерії.