Ділимося простими порадами, які допоможуть контролювати температуру, вологість та якість повітря у квартирі.
1. Контролюйте вологість повітря
Для правильного мікроклімату параметр варто підтримувати лише на рівні від 30 до 60%. Вихід за ці рамки може призвести до цілої гори неприємностей: стан волосся та шкіри погіршиться, стомлюваність підвищиться. Сухе повітря погано впливає на слизові оболонки та послаблює їх захисні функції – алергенам та вірусам це сподобається, а от людям навряд чи. Надмірна вологість – це бонус для мікробів та бактерій: їм у таких умовах жити та розмножуватися зручніше.
Слідкувати за ситуацією допоможе кімнатний гігрометр, а виправити її зволожувач або осушувач. Якщо такої техніки у вас вдома немає, є простіші варіанти: щоб підвищити вологість, розставте по квартирі вази з квітами, а щоб зменшити — розсуньте штори на день.
2. Регулярно перевіряйте температуру у квартирі
У теплу пору року вона має бути від 20 до 28 °C, а в холодну — від 18 до 24 °C. Підвищений показник негативно впливає на тривалість глибокої фази сну – буде складніше висипатись. А холод може викликати свербіж та сухість шкіри.
Поставте на стіл невеликий термометр, щоб вчасно налаштувати температуру. Освіжити приміщення дозволить провітрювання, а нагріти – засіпання штор: воно врятує, якщо з вікон простягається. А ще можна обзавестися спеціальними девайсами на кшталт обігрівача, вентилятора та кондиціонера.
3. Відкривайте вікна на 10–15 хвилин щогодини
Взимку можна скоротити до 3–5 хвилин. Провітрювання дозволить наповнити приміщення киснем та вивести надлишки вуглекислого газу. Його утримання у квартирі не повинно перевищувати 1 000 см³/м³, але краще, якщо показник буде меншим. Зрозуміти, що рівень CO 2 зашкалює, можна відчути. Якщо в квартирі людина зазнає занепаду сил, у неї часто болить голова і сон дуже поганий, є ймовірність, що причина саме в повітрі. До речі, жити в такому середовищі постійно небезпечно, наприклад, можуть виникнути проблеми з кровоносними судинами.
Провітрювання корисне та з інших причин. Воно допоможе регулювати температуру, зволоженість повітря та зменшити концентрацію пилу та алергенів у приміщенні. Працює навіть якщо вікна виходять на жваву дорогу! Щоправда, тоді варто частіше мити рами та шибки.
4. Слідкуйте за станом вентиляції
Вентиляційна система необхідна для циркуляції повітря: заміни старого, насиченого вуглекислим газом, на новий багатий киснем. При цьому згодом у ній накопичуються пил, жир та бруд, які заважають правильній роботі. А це загрожує тими ж втомою, порушеннями сну і головними болями.
Очищати вентиляцію зсередини потрібно раз на кілька років — знадобиться допомога фахівців. А ось скидати пил з грати, яка захищає отвір, варто частіше, наприклад раз на тиждень. Підійде звичайна волога ганчірка. Головне — переконайтеся, щоб простір під вентиляцією під час збирання був порожнім: так шматочки бруду не прилетять у каструлю чи чайник.
5. Заведіть кімнатні рослини
Маленький куточок, що квітує – це не просто спосіб додати фарб в інтер’єр і зблизитися з природою. Рослини здатні поглинати вуглекислий газ та деякі леткі органічні сполуки. Такі є в повітрі практично будь-якої квартири: вони можуть з’явитися через миючі засоби та освіжувачі або виділятися з килимів та оздоблювальних матеріалів.
У різних “зелених” своя спеціалізація. Наприклад, драцена і фікус каучуконосний непогано впораються з очищенням, а крассула і хлорофітум чубатий вміють злегка підвищувати рівень вологості повітря.
6. Протирайте шафи та полиці раз на кілька днів
Навіть невеликий шар пилу може спричинити подразнення слизових оболонок, загострення астми або алергії. Часте прибирання дозволить взяти ситуацію під контроль. В ідеалі освіжати поверхні потрібно кожні кілька днів. Використовуйте не суху, а вологу ганчірку – так шкідливі частинки зберуться на тканині, а не розлетяться на всі боки. Під час генерального прибирання не забувайте протирати люстри, верх холодильника та шаф – «сліпі зони» вдома. Так, пилу там не видно, але він є і сам по собі не зникне.
Щоб збирання займало менше часу, періодично влаштовуйте розхламлення відкритих полиць. Предмети на них – справжні “будиночки” для пилу, і балувати її зайвою кількістю “новобудов” не потрібно.