Велика озонова діра, розташована над Антарктидою, має закритися протягом найближчих днів, заявили вчені. Вона трималася в атмосфері надзвичайно довгий термін, повідомляє New Scientist.
Озонова діра виникає над Південним полюсом щороку. Її розміри залежать від погодних умов, збільшуючись під час сильних холодів.
Відомо, що озоновий шар захищає нашу планету від ультрафіолетового проміння. Його відсутність означає, що більшість високоенергетичного випромінювання досягає Землі і може зашкодити живим клітинам.
Озоновий шар почав швидко руйнуватися у ХХ столітті, коли люди стали виробляти озоноруйнівні речовини (фреони). У 1987 році їх використання було заборонено, і вчені чекають на відновлення озонового шару. Очікується, що діра над Антарктидою назавжди закриється 2050 року.
Спостереження показали, що у 2021 році озонова дірка відрізнялася надзвичайно великими розмірами та трималася дуже довго. Вона проіснувала всього на кілька днів менше, ніж діра 2020 року, що стала найбільш «довгоживучою» за весь час спостережень (з 1979 року).
Максимальний розмір діри можна порівняти з площею Антарктиди та Європи разом узятих, розповіли експерти – 8,8 мільйона квадратних миль (приблизно 22,7 квадратних кілометрів). Зазначимо, що найбільша в історії озонова діра утворилася в 1998 році – 9,4 мільйона квадратних миль (24,3 млн кв. км).
«Антарктичні озонові діри 2020 та 2021 років були досить великими та винятково довговічними», – зазначив директор Служби моніторингу атмосфери Коперника (CAMS) ECMWF Вінсент-Анрі Пеух.
Вчені зазначили, що це не пов’язано із надлишком токсичних речовин у повітрі. Аномалія пов’язана з мінливими «метеорологічними та динамічними умовами, які можуть вплинути на величину озонової діри». На дільницях під озоновою діркою вчені зафіксували дуже високі показники ультрафіолетового випромінювання – понад 8 (з 11 можливих). Для людей восьмий рівень означає дуже високий ризик ушкоджень.
Раніше вчені виявили озонову дірку над Арктикою. Причиною появи стали температурні аномалії.