У 1930-х роках лауреат Нобелівської премії з хімії Герхард Херцберг висунув теорію, що зелене світіння навколо комет виникає під впливом Сонця. Міжнародна група вчених вирішила перевірити його припущення та знайшла йому підтвердження. Результати свого дослідження вони опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Періодично із Землі спостерігаються комети, які викидаються з пояса Койпера та Хмари Оорта у бік Сонця. Ці небесні тіла є уламками матеріалу, з якого близько 4,6 млрд років тому була утворена Сонячна система. Під час польоту їхня передня частина випромінює зелене світло, яке стає яскравішим у міру наближення до Сонця. Але світіння не сягає хвостової частини комети – вчені довгі роки намагалися знайти цьому пояснення.
Херцберг припустив, що сонячне світло руйнує двоатомний вуглець (дикарбон), що у головній частині комети. Саме ця речовина і надає зелене світіння космічному об’єкту, що летить. При дії на нього сонячного світла відбувається процес «фотодисоціації», протягом якого світло зникає.
Щоб перевірити теорію Херцберга, вчені здійснили науковий експеримент. Для цього вони відтворили у вакуумній камері умови, в яких перебуває комета, замінивши сонячні промені лазером. Спеціально для досвіду було виготовлено молекули дикарбону. Внаслідок досвіду теорія Херцберга підтвердилася.
Нагадаємо, у серпні цього року вчені встановили походження комети “Атлас”, яка зруйнувалася на шляху до Землі. А у вересні астрономи вирахували розмір гігантської комети з Сонячної системи, вона виявилася більшою, ніж супутник Марса Фобос і астероїд Пандора.