Вчені: швидкість танення гімалайських льодовиків зросла вдесятеро

    319

    Вчені Університету Лідса у Великій Британії заявили, що через глобальне потепління швидкість танення гімалайських льодовиків значною мірою збільшилася, що загрожує стійкому водопостачанню мільйонів людей, повідомляється у статті в журналі Scientific Reports.

    Фахівці реконструювали розміри та площу 14 798 гімалайських льодовиків під час Малого льодовикового періоду, 400-700 років тому. Далі вони підрахували, що з того часу льодовики втратили приблизно 40% своєї площі, вона знизилася з 28 тисяч до 19,6 тисячі квадратних кілометрів. За цей період вони втратили 390-586 тисяч кубічних кілометрів льоду. Це значення еквівалентне всьому льоду, який міститься в Альпах, на Кавказі та в Скандинавії разом узятих.

    За словами вчених, гімалайські льодовики втрачають лід зі швидкістю, яка у 10 разів перевищує середню швидкість танення за минулі сторіччя. При цьому прискорення відбулося переважно останні кілька десятиліть. Вода, яка вже звільнилася через зникнення льодовиків, підняла рівень моря у всьому світі на 0,92-1,38 міліметра.

    Прискорення танення гімалайських льодовиків може негативно вплинути на життя сотень мільйонів людей, що залежать від ключових річкових систем Азії – Брахмапутри, Гангу та Інду. Гімалайські льодовики швидше втрачають масу у східних регіонах, у тому числі у Східному Непалі та Бутані. Крім того, їхньому таненню сприяють озера біля устя льодовиків і природне сміття на поверхні льоду.

    Раніше повідомлялося, що передня частина «Льодовика Судного дня» в Антарктиді має «тривожну тріщину». За словами фахівців, вона може спричинити руйнування крижаного масиву вже через п’ять років.