Щорічно 15 лютого — християни західного обряду відзначають Стрітення Господнє. Це одне із 12 найважливіших свят релігійного календаря. Проте, свято має й дохристиянську історію. Про його походження, трактування та головні прикмети — далі у статті:
Християнське трактування свята:
У християн Стрітення — це день, коли маленький Ісус вперше зустрівся з праведником Симонеоном і пророчицею Анною. Цим двом судилось впізнати в Ісусові майбутнього Месію, що вони одразу і зробили. А сталось це у сороковий день після Різдва Христового.
Тож назва “Стрітення”, тобто “зустріч” — стосується зустрічі Ісуса зі світом у храмі, а також переходу від Старого до Нового Заповіту.
Дохристиянське трактування українського Стрітення:
В Україні Стрітення зустрічали ще задовго до впровадження християнства. І символізувало воно також зустріч, але зустріч зими із весною.
Відомі також інші назви: Стріщення, Громниця, Зимобор. Вони пішли від ствердження, що саме у цей день, 15 лютого, взимку може пролунати грім.
Наші предки вірили, що на Стрітення зима йде в сторону літа, а літо навпаки вирушає до нас, починаючи з приходу весни. По дорозі вони якраз в цей день зустрічаються та влаштовують суперечку: затримається ще зима, або ж поступиться і дасть дорогу потеплінню.
Звичаї на Стрітення:
Найважливішими атрибутами свята раніше були вода та вогонь. Так і зосталось з приходом християнства: на Стрітення освячують талу зимову воду і свічки.
Їх зберігають протягом року та використовують лише при потребі: свічку запалюють під час страшної непогоди, проводжаючи людину на той світ чи під час народження дитини. А водою благословляють в далеку дорогу, промивають рани чи лікують внутрішні недуги.
Чого не можна робити у цей день:
У цей день заборонено влаштовувати сварки, використовувати лайливі слова. Виконувати тяжку працю по дому: рубати дрова, прати, прибирати в подвір’ї чи хаті. Також заборонене шиття і будь-яке рукоділля.
Все ж фізична праця дозволяється лише в одному випадку — якщо вас попросили про допомогу, а ви погодились, не отримавши з цього жодної вигоди.
Також, не варто вирушати у далеку дорогу 15 лютого. Наші предки вірили, що як поїдеш на Стрітення, то назад повернешся не скоро.
А от що можна було робити, так це підгодувати собаку на вулиці, чи іншу бездомну тварину. Така справа є хорошою сама по собі, та ще й пророкує вдачу в особистому житті.
Цікавий факт: Стрітення — День Бабака!
2 лютого у США та Канаді кожного року відзначають День Бабака. За традицією, саме цей звір визначає те, якою буде майбутня весна! Всі американці та канадці уважно слідкують за його прогнозами, а після однойменного фільму — і весь фільм почав цікавитись такою традицією, але мало хто знає, звідки взявся День Бабака.
Християни західного обряду святкують Стрітення не 15, а 2 лютого — і традиція з бабаком має пряме відношення до цього свята. Як і саме стрітення — День Бабака має ще дохристиянське коріння.
Наші предки раніше завжди прислухались до природи, поведінки тварин, та відштовхуючись від цих знань — формували свої прикмети. Ще древні римляни слідкували за погодою по поведінці їжака. Цю звичку і вважають аналогом Дня Бабака у Штатах. Перша згадка народного свята з’являється ще у 1887 році, коли у штаті Пенсильванія погоду визначав бабак Філ, названий в честь короля Філіпа.
Народні прикмети на Стрітення:
- Якщо 15 лютого зі стріхи капає вода — зима ще довго триватиме і ранньої весни чекати не слід.
- Якщо сонце не світило і протягом дня ховалось за хмарами — слід очікувати великих морозів найближчим часом.
- А ясна сонячна погода — до льону гарної якості.
- Сніг вранці 15 лютого — до врожаю ранніх хлібів, а ввечері навпаки — до неврожаю.
- Також сніг протягом дня пророкує дощову весну.
У попередньому році — через декілька днів після стрітення вже починався Великодній піст. У 2019 році Великдень буде пізнім, тож до Великого посту ще не скоро — він почнеться лише з 11 березня. Про те, як підготуватись до посту і правильно його дотримуватись — читайте у наших наступних статтях.
автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua