5 мальовничих місць для подорожей Україною навесні

18351

З приходом справжнього тепла природа швидко вибухне всіма своїми барвами. Не пропустіть цей чарівний час – подорожуйте разом з весною. “Комсомолка” склала рейтинг місць, які дозволять вам сповна насолодитися цим часом року, отримати заряд здоров’я і незабутніх вражень.

ГОРГАНИ: парфуми Карпат

Горгани. Фото Ігор Меліка (www.igormelika.com.ua)
Горгани. Фото Ігор Меліка (www.igormelika.com.ua)
Горгани. Фото Ігор Меліка (www.igormelika.com.ua)
Горгани. Фото Ігор Меліка (www.igormelika.com.ua)
Горгани. Урвище Пекло - 1465 м над р.м.. Фото Ігор Меліка (www.igormelika.com.ua)
Горгани. Урвище Пекло – 1465 м над р.м.. Фото Ігор Меліка (www.igormelika.com.ua)

На території Українських Карпат в південно-західній частині Івано-Франківської області біля підніжжя гори Довбушанка розкинулися понад 5 гектарів покритої зеленню і мальовничим камінням території. Головні господині тут смерека і реліктова європейська кедрова сосна, для збереження якої і був створений заповідник. Сюди приїжджають ті, хто любить гори і чисті гірські річки. Саме тут беруть свій початок п’ять кришталевих потоків.

Територія Горган надзвичайно багата флорою і фауною. Тут можна зустріти 20 видів зникаючих рослин і 20 видів червонокнижних тварин. З найцікавіших – карпатський та альпійський тритони, плямиста саламандра, нориця сніжна. Живуть і хижаки – це лісовий кіт і рись.

Бродити по заповіднику легко навіть у найспекотніший день, оскільки тут завжди прохолодно. Місця не просто красиві, але й трохи містичні, тому старожили з навколишніх поселень не радять новачкам підніматися високо в гору. Кажуть, що там живуть стародавні духи Карпат: мавки, перелесники, лісовики, лісові баби, нічниці і навіть може з’явитися Вій.

ДОЛИНА НАРЦИСІВ: травневе диво

Долина нарцисів

Долина нарцисів

Фото: Роман Михайлюк
Фото: Роман Михайлюк

Це диво відбувається тільки у травні. Краса надзвичайна – море зеленої трави усіяне морем білих квітів.

Знаменита Долина нарцисів знаходиться в урочищі Кіреші неподалік від закарпатського міста Хуст. Це самий гігантський у світі масив природних заростей нарциса вузьколистого, який занесений до Червоної книги. У заповіднику працює еколого-освітній центр “Музей нарциса”.

Щорічно прекрасну долину відвідують понад 10 тисяч туристів. У період цвітіння (з 1 до 25 травня) територія відкрита для відвідування щодня з 8.00 до 21.00 без вихідних. Єдина вимога: пересуватися тільки по екологічних стежках і не рвати квіти. Можна замовити екскурсію у фахівця.

МЕДОБОРИ: гори і долини

Медобори
Медобори
Медобори (www.kampod.at.ua)
Медобори (www.kampod.at.ua)
Медобори (www.zapovidnyk.org)
Медобори (www.zapovidnyk.org)

На сході Тернопільської області на території Гусятинського, Підволочиського і Кременецького районів розташований дивовижний за своїм багатством природний парк “Медобори”. На площі в десять з половиною гектарів ви можете побродити по квітучих долинах, заглибитися в прохолодні гаї, піднятися на скелясті гори, побачити печеру “Перлова”, язичницькі городища, випити з мінеральних джерел і помилуватися унікальними карстовими озерцями, які не замерзають навіть взимку.

Медоноси, що дали заповіднику назву, роблять повітря солодкуватим і дуже ароматним. На території парку ростуть понад 800 видів рослин, 29 з яких занесені до Червоної книги. Тут зустрічаються олені, козулі, дикі кабани, лисиці, куниці, борсуки та лосі.

Якщо обходити заповідник самому, можна легко заблукати. Тому важливо знати, що на території функціонують екологічні стежки “Гостра скеля”, “Пуща відлюдника”, “Бохіт”, а у філії “Кременецькі гори” – “Гора Бона”, “Гора Божа”, “Дівочі скелі”.

Адміністрація парку розташована у селищі міського типу Гримайлів, там можна замовити досвідченого екскурсовода або звернути в турбюро.

АСКАНІЯ-НОВА: п’янкий степ

Асканія-Нова (galleryua.com)
Асканія-Нова (galleryua.com)
Цвітіння трав у Асканії-Новій
Цвітіння трав у Асканії-Новій
Асканія-Нова фото: av-photo
Асканія-Нова (фото: av-photo)

Ви бачили, як цвітуть ефемероїди? У такому розмаїтті і кількості – ні, якщо у травні не приїжджали в Асканію-Нову. Тільки тут удавано нескінченний степ покривається барвистим килимом з яскраво-червоних тюльпанів, блакитних і фіолетових ірисів, жовтими голівками гусячого цибулі, а трава такого соковитого зеленого кольору, що просто очей не відвести. Заповідник у Херсонській області – це єдине місце в Європі, де типчако-ковиловий степ ніколи не знав впливу людини. Якщо пощастить (а має пощастити обов’язково!), Ви побачите у дикій природі лам, антилоп, буйволів, бізонів, зебр, безліч дрібних звірків і прекрасних птахів.

А коли втомитеся від сонця і п’янких запахів степу, до ваших послуг прохолода величезного ботанічного саду з озерами і ставками. І обов’язково відвідайте зоопарк, де в просторих вольєрах зібрані звірі і птахи з усього світу – їх тут тисяча видів.

Заповідник відкритий для відвідувачів з 15 квітня до 10 листопада з 8.00 до 17.00. Можна замовити пішу екскурсію по екологічних стежках, поїздку на мікроавтобусі. А в загони Великого Чапельського поду, де утримується понад 800 голів копитних, можна поїхати навіть на кінному екіпажі.

КАМ’ЯНА МОГИЛА: древнє святилище

фото: pklimenko
фото: pklimenko

Кам’яна Могила

Статуя на території комплексу фото: Denis Vitchenko
Статуя на території комплексу
фото: Denis Vitchenko

У Запорізькій області – у двох кілометрах від селища Мирне поруч із річкою Молочною знаходиться дивовижне місце, яке за енергетикою порівнюють з Тибетом, Непалом і Єгиптом. Територія заповідника “Кам’яна могила” являє собою скельні виходи заввишки 50-70 м посеред степу, що утворилися 2 мільярди років тому після виверження вулкана. Заповідник оточений двома кільцями скіфських курганів.

Це місце, де людина ніколи не насмілювалася жити. Для багатьох стародавніх культур воно служило тільки святилищем. Нагромадження каменів містить безліч природних порожнин і гротів, які покриті тисячами петрогліфів, наскельних малюнків і символів, багато з яких не розгадані й до наших днів, як і не розвідані всі таємні ходи.

Найкраще місце для відвідування історико-археологічного заповідника – це, звичайно ж, весна, коли немає спеки, повітря свіже, а степ навколо таємничих каменів дихає ароматами. Вхід на територію заповідника вільний, але можна замовити і екскурсії, які організовують різні турбюро.