В яких випадках призначають кортикостероїди

    303

    Існує різноманіття станів, які називають запальними процесами. Їхнє лікування буває важким з двох причин: вкрай гостра фаза, коли традиційні протизапальні не в змозі впоратися, або запущений стан хвороби. Запалення в більшості випадків лікують спеціальними засобами, частину яких складають кортикостероїди. Це потужні ліки, які дають моментальний та стійкий ефект. Проте до широковживаної практики вони не поступають саме через потужність. Кортикостероїди призначають при важких діагнозах, коли в інших препаратів замало шансів подолати хворобу. Призначення може зробити тільки лікар, він же визначає схему прийому, якої пацієнт повинен суворо дотримуватися. Дексаметазон є протизапальним препаратом стероїдного типу, який гарно себе зарекомендував зокрема при лікуванні коронавірусу.

    Як діють кортикостероїди

    Кортикостероїди – це гормони, які виробляються самим організмом. Так природа подбала про здатність людини до самовідновлення, навіть при складних захворюваннях. Але природний механізм – не довершений, тож при серйозному порушенні потрібна підтримка ззовні. Кортикостероїди потрапляють до клітини та зв’язуються з ДНК, отримуючи таким чином можливість впливати на важливі процеси: обміну речовин, регенерації, функціонування внутрішніх органів. Кортикостероїди використовуються для лікування широкого набору порушень здоров’я в різних медичних галузях:

    • офтальмологія;
    • лікування опорно-рухового апарату;
    • відновлення роботи ЛОР-органів;
    • дерматологія.

    За допомогою гормональних протизапальних препаратів лікують артрити, псоріаз, алергію, остеохондроз, гостру легеневу недостатність, наслідки травм. Як можна побачити в інструкції до «Дексаметазону», лікування потужне, але коротке за часом. Кортикостероїди настільки сильно впливають на роботу організму, що їхня дія повинна бути обмеженою: щоб зняти гострий стан і звести до мінімуму ризик побічних ефектів.

    Відмінність стероїдних протизапальних препаратів від нестероїдних

    Нестероїдні ліки добре знайомі всім дорослим людям. Хоча б раз у житті всім доводиться прийняти диклофенак при болях у суглобах чи ібупрофен, якщо розболівся зуб. Нестероїдні препарати теж потужні и дають стійкий ефект, але гормональна система не зазнає впливу з їх боку. Тому назначають їх частіше, в аптеці відпускають без рецепту.

    Відмінність полягає ще й в здатності кортикостероїдів впливати на імунну систему, тому їх використовують в лікуванні аутоімунних захворювань – хвороб, які виникають внаслідок самозахисту організму. Наприклад, при псоріазі імунітет працює проти власних клітин, сприймаючи їх як «ворога». Через здатність пригнічувати імунітет кортикостероїди не призначають при бактеріальних інфекціях, бо інакше організм не зможе захиститися.



    • інші новини