Кому і навіщо потрібний роз’єм Thunderbolt у ноутбуці

    82

    Той самий USB Type-C з незвичайним блискавкою значком. Але від звичного інтерфейсу USB порт відрізняється досить сильно.

    Що таке Thunderbolt

    Thunderbolt – це інтерфейс для обміну даними між електронними пристроями, спільна розробка Apple та Intel. Спочатку Thunderbolt виник MacBook, забезпечивши швидкість зв’язку з периферійними пристроями до 10 Гбіт/с. Останній на той момент стандарт USB 3.0 мав удвічі меншу швидкість – 5 Гбіт/с.

    Деякий час Thunderbolt вважався спадкоємцем Firewire і використовувався лише на гаджетах Apple – на MacBook та iPad . Але переваги нової – третьої – версії стандарту Thunderbolt призвели до того, що ці роз’єми з’явилися і на ноутбуках інших виробників.

    Чим Thunderbolt кращий за інші стандарти

    Ситуація з USB та Thunderbolt схожа на ту, що була з USB та Firewire – попереднім апаратним інтерфейсом гаджетів Apple. Firewire теж був швидше USB і мав додаткові «бонуси». Але він так і залишився внутрішнім стандартом Apple. Чим же такий гарний Thunderbolt?

    Висока швидкість

    Актуальні на сьогоднішній день Thunderbolt 3 та Thunderbolt 4 мають максимальну швидкість передачі даних у 40 Гбіт/с. Щоправда, є певна різниця. Thunderbolt 3 таку швидкість може розвинути лише теоретично, практично вона зазвичай не піднімається вище 20 Гбіт/с. Для четвертої версії 40 Гбіт/с — реальна цифра. А ось USB 3.2 в останній редакції може видати лише до 20 Гбіт/с.

    Послідовне підключення пристроїв

    Тренд мініатюризації гаджетів призвів до того, що рознімань для периферії на них стало дуже мало. У тонких ультрабуках зазвичай 2-3 роз’єми, а на планшетах лише один. Почали виникати проблеми при одночасному підключенні кількох пристроїв.

    Розробники Thunderbolt прислухалися до побажань користувачів: стандарт підтримує послідовне підключення пристроїв до одного роз’єму – ланцюжком. Тобто до порту Thunderbolt можна приєднати до шести периферійних пристроїв – моніторів, зовнішніх накопичувачів та принтерів. І вони будуть доступні!

    Живлення гаджетів

    Роз’єм Thunderbolt може “віддавати” зовнішньому пристрою до 100 Вт потужності. Це дозволяє підключати до ноутбука енергоємні периферійні пристрої. Наприклад, потужні зовнішні відеопроцесори, які підживлюватимуться і передаватиму дані по одному кабелю.

    Чи сумісні Thunderbolt і USB

    Всі перераховані вище переваги навряд чи «вистрілили», якби третя версія Thunderbolt не перейшла на популярний роз’єм USB Type-С. І не просто перейшла: Thunderbolt 3 обмежено сумісний із USB. Розберемося, що це означає.

    Thunderbolt та USB Type-C (USB 3.2 Gen 1 і вище)

    Контролери Titan Ridge, які встановлюються в порти Thunderbolt з 2018 року, мають підтримку USB 3.2 Gen 2 зі швидкістю до 10 Гбіт/с. Тобто пристрої з підтримкою USB 3.2 Gen 1 та Gen 2 при підключенні до порту Thunderbolt працюватимуть на повній швидкості. Периферія з USB 3.2 Gen 2 x 2 — «напівсили», але випущено таких гаджетів не так вже й багато.

    Нові контролери підтримують стандарт швидкого заряджання Power Delivery 2.0, що входить до стандарту USB 3.1. Так що від портів Thunderbolt можна підживлювати гаджети з цією функцією, максимальна потужність заряджання при цьому становить 100 Вт.

    Thunderbolt та USB Type-A (USB 2.0)

    До порту Thunderbolt можна підключати застарілі гаджети з USB 2.0. Потрібно лише придбати перехідний кабель USB 2.0 Thunderbolt. У продажу таких багато. Швидкість USB 2.0 невелика, але знижуватися при під’єднанні до Thunderbolt вона не буде.

    Thunderbolt та USB4

    USB4 (так, тепер без пробілу) – заснований на Thunderbolt 3 і повністю сумісний з ним. Максимальна швидкість – 20 Гбіт/с. Єдина відмінність USB4 від Thunderbolt 3 – підтримка Power Delivery 3.1 з максимальною потужністю 240 Вт.

    Thunderbolt 4 та USB4

    Intel представила специфікацію Thunderbolt 4 у 2020 році. Новий стандарт – це розвиток попередньої версії, що підтримує швидкість до 40 Гбіт/с. Він сумісний із USB4, але максимальна потужність заряджання залишилася на рівні 100 Вт.

    Які кабелі потрібні для Thunderbolt

    Починаючи з USB 3.1, інтерфейсний кабель перестав бути просто пучком дротів. Тепер туди встановлюється спеціальна мікросхема eMarker, яка інформує пристрої, що з’єднуються, про можливості кабелю.

    Проблеми зі зниженням швидкості передачі та заряджання виникали вже на пристроях USB 3.2 різних версій. Поява Thunderbolt 3 з тим самим роз’ємом лише додала плутанини. Тепер може бути таке, що пристрій, що підключається, просто відмовиться працювати через невідповідний кабель. І з’ясується це тільки при підключенні, тому що на вигляд виявити «неправильний» шнур не вийде.

    Отже, «випадкові» кабелі при під’єднанні пристроїв з роз’ємами Type-C сьогодні краще не використовувати. Особливо якщо вам потрібна максимальна швидкість. Беріть або “рідний” провід одного з пристроїв, або кабель з гарантованою підтримкою відповідного стандарту.

    Кому дійсно важлива наявність Thunderbolt у ноутбуці

    Thunderbolt надає високу швидкість передачі даних, універсальність та можливість підключення безлічі пристроїв, що робить його корисним для професіоналів та ентузіастів. Список сумісних гаджетів та можливості інтерфейсу говорять самі за себе.

    Thunderbolt необхідний тим, хто:

    • використовує кілька моніторів з високою роздільною здатністю;
    • працює з більшими обсягами даних. Це, наприклад, відеооператори, графічні дизайнери та аніматори, які зберігають об’ємні файли на зовнішніх накопичувачах;
    • включає безліч периферійних пристроїв: монітори, зовнішні відеокарти, док-станції та інші;
    • геймери, які використовують зовнішні графічні карти для покращення продуктивності ноутбука.


    • інші новини