Як влаштувати перезавантаження для мозку

    60

    Вісім ідей на випадок стресу, перевтоми чи творчої кризи.

    1. Побудьте зараз

    Займаючись будь-якою справою, ми зазвичай прокручуємо в голові сторонні думки: доповнюємо список завдань, думаємо, що приготувати на вечерю, перебираємо всілякі причини, чому хтось не відповів на повідомлення. Це відволікає від теперішнього моменту та поточної справи, та й просто втомлює.

    Якщо помічаєте, що часто перевантажені подібними думками, потренуйтеся розвивати свідомість . Для цього добре підходить медитація. Вона вчить спостерігати думки, але не чіплятися за них, що допомагає зняти стрес.

    Є й інші способи повернутися зараз:

    • Зосередьтеся на відчуттях. Постарайтеся задіяти якнайбільше органів чуття, поки щось робите. Наприклад, під час збирання звертайте увагу на запах засобу для чищення, температуру води, звук пилососа. Якщо йдете вулицею, відчуйте дотик вітру до шкіри та роботу м’язів, зверніть увагу на аромати, звуки та види навколо.
    • Зосередьтеся на диханні . Повільно втягніть повітря, на кілька секунд затримайте дихання, а потім не поспішаючи видихніть. Повторіть 10 разів.

    Періодично ви все одно відволікатиметеся на сторонні думки, це природно. Не критикуйте себе. Просто, коли помітили, що відволіклися, поверніться до сьогодення. Згодом це даватиметься все легше і легше.

    2. Запишіть свої думки

    Це допомагає скоротити кількість ментального сміття, тим самим звільняючи оперативну пам’ять мозку. А значить, після того, як ви зробите записи, вам буде простіше відпустити нав’язливі думки і сконцентруватися на потрібному. Якщо вести записи регулярно і перечитувати їх, можна також помітити, як працює ваше мислення та проблеми якого типу турбують вас найчастіше.

    Ось що допоможе отримати максимум користі з такого щоденника:

    • Пишіть регулярно. Достатньо виділити на це 10-15 хвилин на день, наприклад увечері перед сном.
    • Пишіть все, що спадає на думку. Не соромтеся та не намагайтеся писати красиво. Ваша мета – витягнути з голови усі думки.
    • Виділяйте час на осмислення. Періодично перечитуйте записи та аналізуйте, що змінилося, а що ні.
    • Використовуйте цю інформацію для саморозвитку .

    3. Послухайте музику

    Справа не тільки в задоволенні, музика має ще й корисні властивості. Вона може зняти стрес, покращити настрій та позитивно влити на пластичність мозку. Особливо це стосується класичної музики, але і ваші улюблені жанри теж підійдуть для ментального перезавантаження. Зберіть плейлисти з треків, які допомагають вам розслабитися, заспокоїтися та підбадьоритися, та вмикайте їх у потрібний момент.

    4. Поспати

    Сон необхідний як відновлення фізичних сил. Він сприяє емоційній та психологічній стійкості, під час нього консолідуються спогади.

    Недосипання та неякісний сон позначаються на нашому стані негативно: нам стає складніше приймати рішення, запам’ятовувати інформацію та регулювати емоції. Так що, якщо ви відчуваєте ментальне виснаження , подрімайте. І подумайте, що можна змінити в житті, щоб регулярно спати по вісім годин.

    5. Прогуляйтесь

    Зміна обстановки, свіже повітря та рух чудово допоможуть звільнити голову від непотрібних думок. Крім того, прогулянки корисні для творчого мислення. І якщо у вас творча криза або ви не можете перестати про щось думати, виходьте погуляти. Це буде й для фізичного здоров’я.

    6. Займіться прибиранням

    Навколишнє оточення може серйозно впливати на самопочуття. Коли довкола бардак, зосередитися і мислити ясно важче. Якщо ви відчуваєте, що нерви на межі, спробуйте відновити порядок вдома. Можливо, в результаті ви виявите, що сам процес наведення чистоти вас заспокоїв, емоції вщухли, а думки прояснилися.

    7. Відмовтеся від спроб сконцентруватися

    Навряд чи вийде весь день бігти без перерви, ви захочете відпочити. Мозку періодично теж потрібно відпочивати . Якщо він перестав вас слухатися, значить, йому настав час розслабитися. Спробуйте малювати, дивитися у вікно чи витати у хмарах.

    8. Поговоріть про те, що вас турбує

    Коли ви скажете це вголос, ви як мінімум знімете напругу. До того ж, розповідаючи комусь про свої проблеми, ви можете побачити ситуацію з нового боку та знайти несподівані рішення.

    Виберіть когось із родичів або друзів, кому довіряєте, та поділіться тим, що вас турбує. Якщо не відчуєте результату, зверніться до психотерапевта. Він допоможе:

    • виявити причини проблем із концентрацією;
    • помітити нав’язливі думки та знайти методи боротьби з ними;
    • підібрати потрібні способи перезарядитися;
    • виявити, що призводить до появи ментального сміття.

    Не бійтеся звертатися по професійну допомогу, якщо самі не справляєтеся. У цьому немає нічого ганебного.