Як посмішка покращує настрій: 4 механізми роботи мозку

    77

    На перший погляд, посмішка – це простий рух м’язів обличчя, який ми легко контролюємо. Але що якщо вона здатна впливати на наш настрій? Багато досліджень у галузі психології останніх років доводять зв’язок між фізичними діями та реакцією мозку — коли зміна в тілі змінює наш ментальний стан. Один із таких рухів — посмішка. Ось які механізми нашого мозку вона запускає.

    1. Від посмішки виділяються ендорфіни

    Коли ми посміхаємося , активується гіпоталамус – частина мозку, яка вивільняє ендорфіни. Вони дарують нам гарний настрій та прекрасне самопочуття.

    Також у нас в мозку є амігдала , або мигдалеподібне тіло. Це два маленькі овальні скупчення в глибині скроневої частки півкуль мозку. Саме вона обробляє емоції, регулює поведінку, бере участь у формуванні пам’яті та сприйнятті вражень.

    Незважаючи на те, що амігдала відіграє дуже важливу роль і займається складними речами, її можна обдурити: вона не відрізняє фальшиву посмішку від справжньої та активує гіпоталамус, а той у свою чергу вивільняє ендорфіни. Настрій підвищується, а рівень стресу знижується.

    2. Посмішка знижує рівень кортизолу

    Посмішка ще впливає на рівень цього гормону стресу. Він підвищується в моменти небезпеки: для виживання включається механізм «бий або біжи». А ось постійно високий рівень цього гормону – один із факторів хронічного стресу, який повільно, але вірно руйнує організм. Наприклад, починає збоїти імунна система, страждають серце та судини, підвищується ризик ментальних розладів.

    Якоюсь мірою сміх може допомогти впоратися із цим станом. Одне дослідження показало , що заохочувальна посмішка пом’якшує наслідки стресу і навіть знижує частоту серцевих скорочень. Вся справа в тому, що, обманюючи амігдалу, ми штучно підвищуємо настрій, а це, своєю чергою, покращує як фізичний, так і психічний стан, що знижує стрес .

    3. Посмішка дарує почуття безпеки

    Коли ми посміхаємося, для мозку це може означати, що ми точно не перебуваємо в небезпеці. У міському середовищі або при хронічному стресі організм постійно напружений, оскільки підсвідомо очікує нападу. М’язи затиснуті та скуті. Однак ви, напевно, помічали, що при зустрічі з друзями або перегляді улюбленої комедії ви смієтеся і розслаблюєтеся, наче щось зсередини відпускає.

    Це і є фізіологічна дія посмішки. Організм сприймає її як сигнал про відсутність небезпеки, тому серцебиття сповільнюється , тиск знижується, і ми автоматично розслаблюємося.

    4. Посмішка запускає ефект відбиття

    Посмішка сприймається оточуючими як прояв доброзичливості, але в глибинному рівні — відсутність небезпеки. Усміхаючись іншій людині, ви підсвідомо налаштовуєте її на більш позитивне та відкрите спілкування, навіть якщо вона цього не усвідомлює. Це називається ефект відбиття.

    Він виникає завдяки дзеркальним нейронам у мозку, які провокують наслідування дій та виразів інших людей. Так ми розуміємо чужі наміри. Ці нейрони активуються при спостереженні за діями нашого співрозмовника , наприклад, за його посмішкою. Через повторення жесту нейрони допомагають усвідомити, навіщо співрозмовник здійснив свою дію. Так запускається кругообіг усмішок.

    Звичайно, поки ми ще не до кінця розуміємо всі процеси, за допомогою яких мозок може регулювати наш настрій, і тим більше не зрозуміло, як ми могли б його контролювати. Але усмішка, схоже, робітник лайфхак, якщо потрібно підтримати себе і трохи розслабитися.



    • інші новини