Чи правда, що жінкам потрібно більше сну, ніж чоловікам?

    302

    Вчені лише недавно почали вивчати сон жінок. Раніше вважали, що чоловіки та жінки сплять однаково. А сьогодні кажуть, жінкам потрібно більше часу, щоби виспатися. І дослідження це підтверджують! Але довше — значить якісніше.

    Чим відрізняється сон чоловіків та жінок

    Загалом норми для чоловіків та жінок не різняться. Дорослим людям у середньому потрібно від сьомої до дев’ятої години сну, а підліткам — від восьмої до десятої. Проте жінки та чоловіки сплять по-різному. Однакові рекомендації – результат того, що сон жінок недостатньо вивчений (як і багато іншого).

    У чоловіків і жінок не збігаються циркадні ритми — «внутрішній годинник», який регулює активність протягом дня. Жінки частіше бувають «жайворонками», тобто раніше встають і раніше лягають.

    У чоловіків та жінок відрізняється архітектура сну – співвідношення різних фаз. У жінок коротший період дрімоти, поверхневого сну. І довший період глибокого сну. Цікаво, що різниця виявляється після 30 років.

    Зазвичай жінки швидше засинають . Однак вони частіше страждають від апное та синдрому неспокійних ніг , що позначається на якості сну. Статистично помітна різниця виявляється після статевого дозрівання.

    Чому жінки сплять довше

    Дослідження вчених з Мічигану показало , що жінки сплять довше за чоловіків. Різниця з урахуванням денного сну становила від 5 до 28 хвилин. Причину вбачають у тому, що у жінок страждає якість сну, тому вони намагаються надолужити за рахунок кількості.

    Жінки на 40% частіше страждають від безсоння та уривчастого сну. Дослідження 2021 показало, що з другим часто стикаються мами маленьких дітей. Через постійні пробудження вони можуть всю ніч проводити в напівдрім і не відновлюватися. Це викликає типові наслідки недосипання: поганий настрій, складнощі з концентрацією уваги і, як не дивно, проблеми із засипанням. Що більше дітей, то гірше сплять жінки. На сон батьків кількість дітей не впливає.

    Що впливає на якість сну жінок

    Друга зміна

    На жінок часто лягає значна частина домашніх справ , догляд за маленькими дітьми, хворими на близьких і старих родичів. Жінкам доводиться вставати раніше, щоб приготувати сніданок для всієї родини. Вирушати спати пізніше, щоб укласти дітей і закінчити справи по дому. І прокидатися вночі, якщо комусь із близьких потрібна допомога.

    Щомісячні гормональні коливання

    Проблеми зі сном у жінок – один із можливих симптомів ПМС . Дослідження американських вчених показало , що жінки можуть важче засинати, неспокійно спати та прокидатися серед ночі. Це впливає на якість сну та посилює інші симптоми ПМС: тривожність, дратівливість та втома.

    Вагітність

    Під час вагітності в організмі жінки відбуваються гормональні зміни, змінюється форма тіла. Багато вагітних стикаються з травними проблемами. Наприклад, страждають від печії. Майже всім доводиться частіше ходити до туалету, зокрема ночами. В результаті більше половини вагітних скаржаться на безсоння.

    Період менопаузи

    Один із симптомів менопаузи – припливи, тобто різке відчуття жару у всьому тілі. Припливи часто відбуваються вночі та заважають жінкам висипатися. Дослідження вчених зі Стенфорда показало , що в період менопаузи 80% жінок мають складнощі зі сном, і пов’язано це в першу чергу з нічними припливами.

    Проблеми зі здоров’ям

    Жінки частіше за чоловіків стикаються з проблемами, які можуть викликати безсоння: тривожністю і депресією , необхідністю часто ходити в туалет, нетриманням сечі, печією .

    Що в результаті

    Жінки часто страждають від низької якості сну. З одного боку, на це впливають фізіологічні причини: природні гормональні перепади та проблеми зі здоров’ям. З іншого боку, сон впливають соціальні чинники. Жінкам доводиться вставати ночами до дітей, доглядати хворих та старих.

    Немає науково обґрунтованих доказів того, що жінкам потрібно спати довше. Просто через уривчастий і неповноцінний сон жінки змушені добирати кількістю. Тому вони дійсно часто сплять довше за чоловіків, але сумарна різниця невелика — менше півгодини на добу.