4 помилки, які заважають вашому самонавчанню

    88

    Не всі отримані знання перетворюються на реальні навички. І ось чому.

    1. Присвячувати навчанню весь вільний час

    Щоб наш мозок встигав перетравити корисну інформацію та розкладати все по поличках, необхідно давати йому відпочинок. Оскільки навчання в нашому житті також є робота і особисті справи, зробити це досить складно.

    І все ж таки присвячувати самоосвіті весь вільний час не варто. Інакше можна загнати себе в режим постійного цейтноту, коли ви нічого не встигаєте і перебуваєте в безкінечному стресі. Тривале перебування у такому стані може призвести до вигоряння та повної втрати інтересу і до роботи, і до самоосвіти.

    Щоб уникнути цих проблем, складіть план навчання, який впишеться у ваш поточний графік: продумайте, коли і що ви вивчатимете, в якому форматі це робитимете і скільки часу витратите. Чітка система дозволить тримати себе у певних рамках та залишати час на відпочинок та перезавантаження.

    2. Використовувати лише один формат навчання

    Якщо ви обмежуєтеся тільки читанням книг або переглядів навчальних відео в інтернеті, то рано чи пізно ці заняття можуть перетворитися на рутину та набриднути. Чергування форматів допомагає перемикатися та формувати максимально повне уявлення про тему. Ось де можна черпати інформацію:

    • книги;
    • статті;
    • вебінари та навчальні відео;
    • курси підвищення кваліфікації та професійної перепідготовки;
    • професійні спільноти;
    • конференції та форуми.

    Комбінуйте ці джерела та робіть паузу, якщо відчуваєте, що втомилися від якогось із них. Навчання має бути максимально цікавим та комфортним для вас. Наприклад, можна звертатися до різних форматів за таким графіком:

    • щодня виділяти час на читання книг та статей;
    • тричі на тиждень дивитися навчальні відео або вебінари;
    • раз на місяць відвідувати професійні заходи, конференції, форуми;
    • один раз на 3 місяці навчатися на короткострокових курсах – тривалістю від 1 до 5 днів;
    • один раз на рік відбуватимуться курси підвищення кваліфікації.

    Таким чином ви вбудуєте у своє життя концепцію lifelong learning і розвинете звичку постійно вчитися новому, отримуючи інформацію з різних джерел.

    3. Не відпрацьовувати вивчене на практиці

    Головна помилка, яка заважає перетворювати знання на стійкі навички, — це відсутність практики. Теорія дуже важлива, але без реального застосування та неодноразового повторення все вивчене швидко забудеться і не принесе користі.

    Тому після прочитання кожної книги, перегляду відео чи проходження курсу варто зробити таке:

    • зафіксувати ключові моменти;
    • продумати можливості їх застосування практично;
    • скласти конкретний план – що саме, в якій сфері та в якому вигляді ви можете використовувати;
    • реалізувати цей план практично;
    • проаналізувати результати та за необхідності скоригувати подальші дії.

    Наприклад, ви вивчили тему тайм-менеджменту та зацікавились методом Pomodoro. Визначте, у яких випадках буде зручно його застосувати. Можливо, ви давно плануєте написати велику статтю чи книгу, але постійно відволікаєтесь на щось інше і не можете виділити на цей час? Скористайтеся цим методом, щоб вирішити це завдання. А якщо не допоможе, спробуйте інші інструменти, про які дізналися під час вивчення теми.

    Крім того, корисно завести «книгу ідей» та фіксувати у ній цікаві інструменти, кейси чи думки, які ви зустрічаєте під час навчання. До цих записів можна буде повертатися іноді, коли вам знадобляться нові ідеї для вирішення робочих або особистих завдань.

    Головне — не заносити їх хаотично, а вигадати зручний рубрикатор, який допоможе вам знайти потрібну інформацію навіть через кілька місяців після вивчення теми.

    Наприклад, це може бути електронна таблиця з тематичними вкладками та колонками з розбивкою за темами (маркетинг, продуктивність, менеджмент), форматами (ідеї, презентації , експертні статті, кейси, відео) або областям застосування (будинок, робота, бізнес, хобі).

    А можна просто зібрати все найважливіше у хмарному сховищі та створити свою базу знань, структурувавши та розклавши по папках усі корисні матеріали, які у вас є.

    4. Не дозволяти собі робити помилки

    Застосування нових знань найчастіше відбувається методом спроб і помилок. І останні можуть боляче вдарити по самооцінці перфекціоністів та тих, хто тяжко переносить критику.

    Тому ще на початку важливо налаштувати себе на впровадження реальних змін: подумайте, що ви хочете змінити за підсумками навчання, коли почнете використовувати знання на практиці і як аналізуватимете можливі промахи. Прийміть той факт, що вчинення помилок неминуче.

    Не переживайте про невдачі , а вчитеся отримувати з них користь:

    • зафіксуйте і позитивні та негативні результати;
    • визначте причину невдачі;
    • подумайте, як уникнути таких проблем у майбутньому;
    • розробіть план подальших дій з урахуванням проведеного аналізу;
    • реалізуйте новий план практично.

    Наприклад, метод Pomodoro не допоміг вам помітно просунутися у написанні статті чи книги. Чому це сталось? Можливо, вам складно вирішувати це завдання в такому ритмі. Тоді потрібно підібрати інший інструмент, що підійде більше.

    Наприклад, це може бути метод «з’їж слона». Він пропонує розділити завдання на частини та виконувати її поступово, щодня приступаючи до певної невеликої дії.

    Будьте готові до того, що відпрацювання помилок вимагатиме кількох ітерацій, оскільки в процесі можуть виникати нові проблеми. Але в результаті це піде тільки на користь: у вас з’явиться стійка навичка в потрібній галузі та практика роботи з різними проблемними ситуаціями.