Лагуна льодовиків, Jokulsarlon, одна з найпопулярніших природних пам’яток Ісландії. Величні гігантські айсберги плавають тут у водах синьої лагуни. Над усією цією красою нависає купол високого льодовика Ватнайокуль. Такі ландшафти захоплюють дух і здаються ледь реальними
Гіпнотична краса Лагуни Льодовиків в Ісландії притягує до своїх берегів туристів, фотографів і знімальні групи з усього світу. Ці місця неодноразово показували у відомих фільмах, рекламі й навіть на поштових марках.
Серед фільмів, епізоди яких знімалися в лагуні льодовиків – Джеймс Бонд, Бетман, Беовульф, Томб Райдер та багато інших. Пейзажі Ісландії унікальні і неповторні, іншого такого місця на Землі більше немає.
М’який прозорий колір цих айсбергів досягається завдяки особливим крихітним кристалам льоду. Кольори так само залежать від джерела світла, при яскравому денному сонці айсберги можуть здаватися білими, на заході мають жовтий відтінок, а при виникненні північного сяйва можуть світитися зеленим світлом. Існує хибна думка про сині айсберги – кажуть, що чим старший айсберг, тим більше синіх відтінків він має. Насправді синій, як і всі інші кольори, так само пов’язаний з освітленням і заломленням світла.
Дивлячись на всю цю красу складно уявити, що ще століття тому лагуни льодовиків не існувало. Коли перші люди населяли Ісландію приблизно 1100 років тому, тут був один єдиний льодовик завдовжки в 20 кілометрів. Лише в 1920 тепліші температури спричинили за собою відступ льоду, а відступаючи льодовик залишав за собою лагуну талої води.
Відступ льодовика і освітлення лагуни є дуже хорошим доказом глобального потепління. Починаючи з 1970 року лід, який тане, збільшив розміри лагуни в 4 рази, зробивши її найглибшим озером Ісландії, з глибиною понад 248 метрів. Площа озера на даний момент складає 18 квадратних кілометрів, при цьому швидко розростаючись.
Льодовик зупинився в 3 кілометрах від океану, від нього поступово відколюються льодовики, і повільно рухаються по лагуні до моря. Їх розмір легко недооцінити, тому що лише одна десята частина льодовика знаходиться на поверхні.
Ці величезні брили льоду збираються в дрібному каналі, який веде від лагуни до океану, поки не розтануть до достатнього розміру, щоб прослизнути в морські води. Взимку, коли лагуна замерзає, айсберги залишаються замкнутими в льоду, поки більш тепла погода не звільнить їх.
Поверхня лагуни льодовиків поступово знижувалася, і зараз знаходиться на 200 метрів нижче рівня моря, що вважається найнижчою точкою Ісландії. Колись це було просто озеро, зараз же сюди потрапляє і океанська вода.
Айсберги, які тримають свій шлях в лагуну, складаються з льоду, який сформувався більше 1000 років тому. Частина з них має сіруватий відтінок, через попіл – продукт давніх вивержень вулканів, який виявився спійманим в пастку до сих пір.
Відколюючись від основної частини льодовика, айсберги можуть досягати 30 метрів у висоту. Але приплив більш теплої морської води змушує їх плавитися набагато швидше.
Наприклад шматок льоду, що лежить на чорному вулканічному піску, що оточує лагуну – це крихітний фрагмент того, що колись починало свою подорож, як величезний айсберг. Тала вода, що стікає в лагуну льодовиків збільшує свої потоки дуже стрімко, погрожуючи затопити головне шосе Ісландії.
Щоб відчути всю красу цих місць, можна відправитися в тур по лагуні на прогулянковому човні – Вам гарантовані незабутні враження. Через своє розташування лагуна вважається одним з кращих місць для спостереження за північним сяйвом.