Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (13 фото)

1003

Перші будови з’явилися на місці сучасного Шибам в V ст. до н.е. Саме місто було засноване дві тисячі років тому. Свій багатоповерховий вид він отримав в XVI столітті. Всьому світу Шибам став відомий в 30-х роках XX століття, завдяки легкому перу німецького журналіста Ганса Хельфріца, який назвав його «Манхеттеном пустелі».

Тим часом, єменські хмарочоси зовсім не схожі на своїх американських побратимів. В їх основі лежить «ручна робота»: невипалена цегла-сирець, приготовлена з глини і соломи, і вапнякова побілка. Кожен будинок будувався разом із зростанням чисельності займаної його сім’ї, причому кожна окрема сім’я отримувала в своїй будівлі в якості квартири цілий поверх.

Шибам відрізняється щільною забудовою і складається з п’ятисот шести одинадцятиповерхових будинків, віддалених один від одного на відстані в кілька метрів і з’єднуються між собою балконами. Подібне планування було необхідне для захисту міського населення від нападів. З цієї ж причини стіни нижніх поверхів будівель робилися більш товстими – до 120 см, у той час як товщина верхніх стін могла бути всього пару десятків сантиметрів. Цікаво, що зменшення товщини стін йшло тільки з зовнішнього боку – зсередини площа приміщень залишалася однаковою для кожного поверху.

Середній термін служби глиняних багатоповерхівок становить дві-три сотні років. Найстарішому дому Шибам більше п’ятисот років. Основна маса єменських хмарочосів була побудована на рубежі XIX-XX століть. Сьогодні в Шибамі проживає близько семи тисяч жителів. З 1982 року унікальне місто знаходиться під охороною ЮНЕСКО.

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (1)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (2)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (3)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (4)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (5)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (6)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (7)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (8)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (9)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (10)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (11)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (12)

Місто Шибам, найдавніше місто хмарочосів, Ємен (13)