Вчені розгадали написи на стінах Софійського собору

1099

Вчені виявили і розшифрували на стінах Софійського собору 4 тисячі написів.

Про це пише Сегодня.

Велика частина графіті – це молитви з проханнями допомогти і благословити. Наприклад, на фресці святого Ефіопа є таке послання: “Господи, поможи рабу своєму Осію, який писав це, йдучи в Ємь кухарем Бориса Вячеславича”.

“Ємь – це народність фінської затоки. Очевидно, що автор цього послання звернувся з молитвою, йдучи на війну. При цьому він назвав себе кухарем Бориса Вячеславича. Він же князь-ізгой, який, як відомо, загинув в битві в 1078 році. Завдяки таким відомостям вдалося датувати графіті “, – пояснює заступник директора заповідника В’ячеслав Корнієнко.

Ще одне послання – на фресці Пантелеймона – підпис самої дочки Ярослава Мудрого Анни. На фресці надряпано слово “Анна”.

“У нас є запис Анни на одному з документів, і після експертного порівняння визначили, що це підпис саме Анни Ярославни, – розповідає Корнієнко.

Незважаючи на те, що згідно з указом князя Володимира було заборонено робити графіті в храмах, люди не переставали дряпати стіни. На фресці Святої Єлени любовне послання написане голкою.

“Дівчина, яка писала це послання, зверталася до своєї небесної покровительки. Вона написала “Куприяне, гораст е си, елы суе расмаглитца”, що перекладається як: “Купріян, красивий ж ти, скільки ж мені даремно розпорошуватися”, – пояснює вчений.

А запис XII століття “Кузьма тать. Украл еси мясо. Асилонь твои кокошь. Аминь” слід розуміти так: “Кузьма лиходій. Вкрав м’ясо. Щоб тобі ноги сплутала. Амінь”. Експерт запевняє, що прокляття в храмі – рідкість, але зустрічаються і вони.

У соборі є кілька графіті із зображенням коней, кота і навіть собаки. Швидше за все, вони створені дітьми. У вівтарній частині є графіті з Георгієм Переможцем, який бореться зі змієм.

А на одній з фресок є навіть малюнок священика.