Як скорочують субсидії в Україні: коли можуть урізати газові нормативи

  391

  В Україні вже незабаром можуть значно урізати нормативи соціального споживання. Це той обсяг комунальних послуг, на який нараховується субсидія. Після скорочення соціальних нормативів українцям зі знижками доводиться економити, так як комуналку понад норму оплачувають за повною ціною.

  Наприкінці опалювального сезону вже кілька років поспіль уряд своєю постановою скорочує норматив споживання. Так, ще кілька років тому “норма” на опалення одного кв.м. житла була більше 13 кубів, а на даний момент – всього 5 кубометрів газу. Реальне ж споживання, підрахували в НКРЕКП, і того нижче.

  Обозреватель” розібрався, чи можуть в Україні знизити соціальні нормативи споживання газу і на кого це вплине.

  Як можуть переглянути нормативи

  В середньому українці використовують на опалення одного квадратного метра житла 1-2 кубометра газу, говориться в даних Національної комісії в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). При цьому споживанням вище середнього вважаються 3-4 кубометра. У той же час офіційна норма – 5 кубометрів. І в експертному середовищі, і в Міністерстві соціальної політики погоджуються: нормативи в Україні необхідно знижувати. Так, за підрахунками “Нафтогазу”, реальне усереднене споживання газу на опалення в сезоні 2016/2017 склало близько 4 кубометрів.

  “Можливість знижувати нормативи споживання є по всіх комунальних послугах”, – стверджує координатор житлових програм “Опори” Тетяна Бойко. За оцінками експерта, “норму” і на воду, і на тепло, і на газ можна скоротити як мінімум на 10%. Для прикладу, якщо норматив по газу на опалення уріжуть на 10%, українцям з субсидіями доведеться витрачати не більш 4,5 кубометра, замість діючих 5.

  При скороченні нормативів на газ уряд також перегляне і “норму” для тепла і електроенергії на опалення. Для прикладу, в минулому році норматив на газ скоротили з 5,5 кубометрів на квадратний метр, а “норму” тепла – з 0,0548 Гкал до 0,0431 Гкал

  Експерт у сфері енергоефективності Анна Акерманн пояснює: більшість багатоповерхівок дійсно використовує менше тепла, ніж це передбачено нормативами. Так, приблизно 80% будинків після установки лічильника стали платити за опалення в середньому на 25-30% менше. Але справа не тільки в завищених нормативах. Українці в будинках з лічильниками розуміють, що чим більше вони “спалюють”, тим більше доведеться заплатити. Тому, якщо платити по реальному споживанню, а не нормі, виникає стимул заощаджувати енергоресурси.

  Як заявляють в Міністерстві соціальної політики, до зниження нормативів в минулому році субсідіанти активно відкривали кватирки і намагалися використовувати стільки комунальних послуг, скільки покриває субсидія. Серед українців ходили міфи про те, що якщо споживати менше норми, то субсидію взагалі можуть забрати. Хоча насправді ще в минулому році зекономлений обсяг комунальних послуг могли перевести в рахунок оплати комуналки за наступний місяць. Тобто знижувати споживання було вигідно.

  Джерело “Обозревателя” в уряді пояснює: дійсно, діючі нормативи необхідно знижувати, проте для такого рішення необхідна в тому числі і політична воля. Для більшості українців зниження нормативів означає “урізання” субсидії. А такий крок підтримують далеко не всі сім’ї.

  Як нові нормативи дозволять заощадити на субсидії

  У лютому цього року суми субсидій скоротилися на 36% – середній розмір знижки досяг 1005 грн, говориться в даних Державної служби статистики. На скорочення сум вплинули і зростання доходів, і утеплення будинків, і скорочення нормативів. З одного боку, скорочення “норми” змушує субсідіантов, а в Україні це практично кожна друга сім’я, економити. З іншого боку, є будинки, в яких споживання дійсно перевищує норму, пояснює Анна Акерманн. Це можуть бути неутеплені багатоповерхівки, старі “хрущовки”, будинки з високими енерговтратами.

  Зниження соціальних нормативів передбачено в меморандумі з МВФ, на такому рішенні також наполягають і інші міжнародні партнери України. Так, в минулому році під час відкритої дискусії заступник директора Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Марина Петров заявила, що умови для субсідіантов в Україні занадто шикарні для такої бідної країни. У приклад Петров привела Молдову, де субсидія надається на опалення не всього будинку, а, наприклад, однієї кімнати. Тому бідні сім’ї, які оформили субсидії, на зиму закривають весь будинок і переїжджають в одну опалювальну кімнату.

  Тетяна Бойко впевнена, що соціальні нормативи в Україні необхідно знижувати щорічно на 10-15%. В результаті отримувати знижку зможуть тільки дійсно бідні сім’ї. Згідно з постановою уряду, на допомогу від держави можуть претендувати ті сім’ї, які витрачають на оплату комуналки в межах соціальних нормативів в середньому більше 15% свого доходу. І чим менше нормативи, тим менше обсяг комунальних послуг, на який надається знижка.

  Традиційно рішення про скорочення нормативів приймають в кінці опалювального сезону. На даний момент точної відповіді, коли і як можуть “урізати норми”, немає. Однак, відповідне рішення можуть прийняти вже найближчим часом. Також варто відзначити, що новий етап скорочення соціальних нормативів можуть прописати і в меморандумі з МВФ, як це робили в минулі роки. У Фонді наполягають, що ціни на газ повинні формуватися на основі імпортного паритету, а програму субсидій в Україні повинні монетизувати. Але перед тим, як платити субсидії грошима, Кабміну так чи інакше доведеться упевнитися, що розмір “знижки” не завищений.


  • не пропусти

  • магазин