Зміни до Закону про громадянство найбільше вдарять по жителях Західної України

    130

    Президентські зміни до Закону “Про громадянство України”, щодо реалізації права змінити громадянство, можуть негативно позначитися на жителів Західної Україні і створюють ризики для територіальної цілісності країни.

    Видання нагадує, що у понеділок 13 березня Петро Порошенко подав у парламент проект змін до законодавства, спрямованих на боротьбу з подвійним громадянством, пише Європейська правда.

    У вівторок, ще до того, як документ отримали профільні комітети і експерти ВР, проект включили до порядку денного, за це проголосували 234 депутата.

    На думку видання, президентський законопроект б’є насамперед по двох областях України – Чернівецькій та Закарпатській.

    “Жителі першої часто мають румунське громадянство. Другої – румунське або угорське. І це зовсім не виняткові випадки, адже обидві сусідні країни пропонують спрощену процедуру отримання громадянства. У Берегівському районі Закарпаття частка повнолітніх українців, які мають паспорт Угорщини, не набагато менша 100%. В цілому кількість українців, які отримали угорський паспорт в останні роки, перевищила 100 тисяч – такі офіційні дані угорської влади”, – пише Європейська правда.

    Видання зазначає, що українці-власники другого паспорта не емігрують в сусідню державу.

    “Але на Буковині кожен скаже, що румунський паспорт – це насамперед право працювати та вільно подорожувати в ЄС, тому відмовлятися від нього немає сенсу. Все це, звичайно, не привід для гордості для нашої країни – швидше навпаки. Але варто зараз ставити питання руба? Чи готові ми до того, що одного разу не лише окремі села, а й цілі райони опиняться на 100% заселені тими, хто вже позбавлений громадянства, або тими, кого ми повинні незабаром його позбавити? Адже багато етнічних румунів не захочуть відмовлятися від румунського громадянства”, – пише видання.

    “Таким чином, у нас залишаються села іноземців. І тут немає ніякого подальшого автоматизму щодо їхнього правового статусу в Україні – у них навіть виду на проживання не буде. Ми повинні бути готові до того, що це буде означати бунт на місцевому рівні”, – зазначає адвокат Ольга Поєдинок, кандидат юридичних наук, займається паспортною проблематикою.

    Видання також звертається до Адміністрації президента, наскільки влада готова до наслідків даної ініціативи.

    Але питання до Банкової: чи готові ми до наслідків, продумали їх хоча б на два кроки вперед? Виходячи з поспіху, в якій просувається “паспортний” законопроект; виходячи з того, що громадське обговорення не було, а моделювання наслідків для Буковини і Закарпаття ніхто і не думав проводити – у цьому є обґрунтовані сумніви. Ще два досить дрібних, але болючих для України моменти. Президентські юристи в своєму проекті примудрилися порушити зобов’язання України з Європейської конвенції про громадянство. Згідно з цим документом ми не повинні карати тих, хто отримав громадянство за народженням або через шлюб з іноземцем. Про ці винятки на Банковій забули.