Школа i грошi: Батькам майбутнiх школярикiв слiд бути готовими до чималих витрат

    797

    Попереднiй набiр до загальноосвiтнiх шкiл лише розпочався, а дирекцiя вже просить “благодiйних внескiв”.

    “Навчання в нас безплатне, — каже газеті Експрес секретарка середньої загальноосвiтньої школи №2. — Однак, самi розумiєте, школа тiльки на державному хлiбi не проживе”…

    Останнi слова лунають як натяк. Назвавшись мамою шестирiчної дiвчинки, я намагаюся дiзнатися, у скiльки ж менi обiйдеться перший клас.

    “У нас фiгурує така рiч, як плата за додатковi освiтнi послуги, — розповiдає жiнка. — Цього року вона становить 350 гривень на мiсяць. Утiм з вересня, очевидно, буде вже бiльша”.

    А що це за так званi послуги? Можливо, якiсь гуртки чи додатковi уроки?

    “Нi-нi, за факультативи плата окрема, — каже секретарка. — В обслуговування входить чималий список речей. Але це не телефонна розмова”.

    Зателефонувавши ще до декiлькох шкiл, я почула такi ж вiдповiдi.

    “Косметичнi ремонти, прибирання, камери в коридорах — за все це треба платити, цi послуги не безплатнi”, — пояснила менi одна з працiвниць шкiл.

    “З бюджету на цi потреби майже нiчого не доходить, — розповiдає директор гiмназiї №1 в Iвано-Франкiвську. — Класи без ремонту, обладнання нiякого — як так вчитися? Усе своїми руками. Батьки самi мають утворювати фонди та допомагати школi”.

    Вони вiддають по 50 — 200 гривень до фонду за мiсяць. За цi грошi купують парти, стiльцi, новi шпалери…

    В освiтнiх закладах центральних областей фiнансовi вимоги до батькiв куди бiльшi. 500 гривень — у благодiйний фонд, 300 гривень — на ремонт школи, ще й щомiсячна обов’язкова оплата факультативiв — близько 200 гривень. Так платять батьки учнiв навчально-виховного комплексу в мiстi Обуховi. I це ж перший клас! За всi 11 класiв доведеться вiддати чимало грошей.

    “Наша гiмназiя має вимоги як до дiтей, так i до батькiв, — зазначає директор навчального закладу. — Дитина має бути досить кмiтливою, щоб пройти всi тести для вступу, а її мама й тато — активними в розбудовi гiмназiї”.

    Батькiвськi грошi йдуть на технiку та оформлення кабiнетiв. Натомiсть заклад може похвалитися ноутбуками для кожного першачка та численними вiдзнаками. “За якiсть треба платити”, — додає жiнка.

    Панi Галина, мама першокласницi, намагається вiддати дитину до популярної у Львовi школи. Однак чи це по кишенi? “На книжки з англiйської — 200 гривень, на охоронця — 50, та найбiльше вимагали на оновлення класу, — каже жiнка. — Вчителi просто тиснуть на батькiв: хочуть нову шафу за 800 гривень i ще плазмовий екран”.

    Крiм того, умовою вступу до школи є окремi 2000 гривень до благодiйного фонду. “У класi 24 учнi, тож виходить 48 000 гривень, — додає обурена мама. — Це неймовiрна сума, яку “здирають” щороку з батькiв першокласникiв. Класи вже за кiлька рокiв усi мали б мати iдеальний вигляд. Але ж нi!”

    “Перед тим як вiддавати дитину до школи, менi довелося купити в клас парту, вартiстю близько 600 гривень, — каже Тетяна Андрiєва, донька якої вчиться у Львiвськiй середнiй загальнiй школi №45. — Кожнi пiвроку здаємо по 250 гривень”.

    А в деяких школах батькам доводиться повнiстю реконструювати клас.

    “Перед початком року нам показали кабiнет, — розповiдає Уляна Ковлига, мама першачка. — Вiн був непридатний для навчання. Тож батьки створили фонд, самi закупили обладнання, замiнили освiтлення, поклеїли шпалери”.

    За словами панi Уляни, раз на рiк додатково доводиться здавати 100 гривень до благодiйного фонду. Не здавати — не можна. Бо дитину принижують, якщо вчителi не отримують коштiв вiд батькiв. “Це позначається на оцiнках, — каже Тетяна Андрiєва. — Та й iншi батьки, що кошти здавали, повстануть проти такого”.

    Насправдi ж вимагати будь-якi кошти за навчання в державних середнiх загальноосвiтнiх шкiл — незаконно.

    “Держава має забезпечувати школу всiм необхiдним, — розповiдає Михайло Яцишин, юрист. — Доступнiсть i безоплатнiсть здобуття повної середньої освiти регламентує закон. Вiд батькiв не мають права вимагати “благодiйнi” внески за вступ до школи. До державних навчальних закладiв не заборонено жертвувати грошi, однак це має вiдбуватися лише на добровiльних засадах”.

    За його словами, незаконнi побори в школах тягнуть за собою кримiнальну вiдповiдальнiсть. Тому якщо вiд вас вимагають грошей за вступ дитини до першого класу чи шантажують, треба звернутися до управлiння з боротьби з економiчною злочиннiстю.

    Олена АСТАХОВА



    • інші новини