Не треба батарей, забудьте: Газда обiгрiває хлiв теплом, яке отримує в оригiнальний спосiб

    3709

    Свiйськi тварини взимку часто хворiють. Одна з причин — холодна пiдлога. Опалювати хлiв — дороге задоволення. Та Сергiй Пилипчук цим питанням не переймається. Його свинi, телятка та кози вiдпочивають не на дошках, а на спецiально зробленiй пiдстилцi, пише газета Експрес.

    …На вулицi морозно, дошкульний вiтер обпiкає обличчя. Заходимо до хлiва й нiби опиняємося в iншому клiматичному поясi. Тут справжнє лiто: ртутний стовпчик термометра показує плюс 25 градусiв! Невже газда цiлу нiч палив дрова чи газ?

    “Нi, тут немає нi котла, нi батарей, нi грубки, — каже Сергiй Пилипчук iз Рiвного. — А температура повiтря завжди лiтня: вiд 18 до 27 градусiв тепла. В чому секрет? У пiдлозi. Точнiше — в пiдстилцi. Наносив сюди сухолисту. Зверху додав соломи i притрусив тирсою. Загальна товщина — майже 50 сантиметрiв. Потiм запустив процес самопiдiгрiву. Як? Дуже просто.

    Купив ЕМ-препарат (ефективнi мiкроорганiзми) i щедро полив. Цi бактерiї почали активно працювати. Вiдтак органiчнi рештки швидше перегнивали i вдосталь видiляли тепла — температура в хлiвi не опускалася нижче як плюс 18 градусiв. Тiєї зими вперше за багато рокiв я жодної копiйки не витратив на опалення. До того ж моя живнiсть не хворiла й росла як на дрiжджах. Та й клопоту стало менше”.

    Ранiше, як зiзнається спiврозмовник, вiн щодня змушений був вичищати пiдлогу вiд гною. В холодному примiщеннi смердiло так, хоч протигаз вдягай. Тепер же тепло, сухо й не тхне.

    “Пiдстилку я не мiняю аж до квiтня, — пояснює Сергiй. — Лише раз на мiсяць притрушую тирсою та поливаю ЕМ-кою. От i все. А навеснi маю чудове органiчне добриво, придатне для використання. Власне, ефективнi мiкроорганiзми можна замiнити звичайною гарячою водою — два лiтри на квадратний метр. Також працює. Щоправда, гiрше”.

    “А коли ви починаєте вкладати у хлiвi пiдстилку? — запитую. — Взимку?”

    “Нi, з осенi, — вiдповiдає, — коли на вулицi плюсова температура. Тодi органiчнi рештки швидше починають перегнивати. Власне, можна i взимку, але холодне примiщення доведеться добре прогрiти, а це додатковi витрати”.

    Цiєї весни Сергiй Пилипчук вирiшив зробити у хлiвi невеличку реконструкцiю: хоче заглибити глинобитну пiдлогу сантиметрiв на вiсiмдесят. Вiдтак пiдстилка буде грубшою, а отже, теплiшою. Тобто краще обiгрiватиме примiщення в морознi днi.

    Володимир IСАЄВ