Українські промислові підприємства демонструють стійкість до викликів. За даними грудневого дослідження Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), 53% бізнесів працюють на повну або майже повну потужність. Це є показником їхньої адаптації до складних умов.
Загалом у дослідженні взяли участь 470 підприємств. Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА) стабілізувався на рівні 0,16. На ринку праці більшість компаній (82,8%) не планує змін у штаті, а кількість підприємств, що наймають чи звільняють працівників, суттєво не змінилася.
Серед основних проблем для бізнесу лідером залишається брак робочої сили. Це питання турбує 61% опитаних, і причинами цього є мобілізація та міграція працівників. Ще 51% респондентів назвали значною перешкодою перебої з електропостачанням.
У грудні частка компаній, що працюють майже на повну потужність, зросла з 40% до 42%. Повністю завантажені виробничі потужності у 11% підприємств, що на 1% більше, ніж у листопаді.
Попри незначне покращення виробничих показників, Агрегований Показник Перспектив Промисловості (АППП) зменшився до 0,07, що вказує на зростання невизначеності. Зокрема, серед експортерів 18,9% компаній не змогли оцінити свої перспективи на три місяці вперед (проти 12,4% у листопаді).
Індекс очікуваних змін експорту виріс із 0,27 до 0,33. Це пояснюється збільшенням частки компаній, які планують нарощувати експорт (із 30,6% до 35%). Водночас кількість підприємств, які прогнозують скорочення обсягів експорту, зменшилася з 9% до 4,9%.
Частка компаній, які збільшили обсяги виробництва, виросла із 20,9% до 25,2%. Однак у короткостроковій перспективі менше бізнесів планують зростання — частка таких компаній скоротилася з 33,3% до 29,6%.
Попри певні виклики, промисловий сектор України демонструє здатність до адаптації та поступове покращення показників, що є позитивним сигналом для економіки.