Група угорських археологів із Сегедського університету та інших наукових установ виявила перше відоме в Карпатському басейні середньовічне поховання жінки зі зброєю. Дослідження опубліковано в науковому журналі PLOS ONE.
Відкриття зробили під час розкопок на найбільшому в Угорщині кладовищі X століття нашої ери на Шарретудварі-Хізофьольд. Під час вивчення поховань команда відзначила, що чоловічі поховання, як правило, містили похідне спорядження, різну зброю та кінську упряж, тоді як у жіночих частіше траплялися різні прикраси: намиста, браслети, каблучки, дзвіночки тощо.
Однак у місці під номером SH-63 вчені виявили поєднання предметів обох типів. Археологи дістали із землі срібне кільце для волосся, три дзвіночки, намистини зі скла та каменю, а також бронебійні наконечники стріл, фрагменти сагайдака та накладку для лука з оленячого рогу.
Вчені провели морфологічний і генетичний аналіз, який підтвердив, що рештки з SH-63 належать жінці. Дослідники також з’ясували, що за життя лучниця страждала на остеопороз, а також отримала серйозні травми верхніх кінцівок під час падіння. Інші зміни кісток вказують на те, що жінка, можливо, вела активний спосіб життя, пов’язаний з верховою їздою та використанням зброї.
Археологи уточнили, що такі ж характерні особливості в місцях кріплення м’язів і кісток були знайдені в інших похованнях Шарретудварі-Хізофьольд.
За словами вчених, відкриття свідчить про те, що повсякденне життя чоловіків і жінок в Угорщині X століття, ймовірно, було набагато складнішим, ніж вважалося раніше.