NASA розпочало розробку мініатюрних роботів для дослідження водних глибин океанів на супутниках Юпітера, таких як Європа, в пошуках ознак життя. За даними вчених, ці супутники містять набагато більше рідкої води, ніж усі океани Землі разом узяті.
План NASA передбачає відправлення роботів усередині ядерного стрижня, який плавитиме 16-кілометровий льодовий покрив, створюючи тунель до рідкого океану. Проєкт під назвою Swim (Sensing with Independent Micro-swimmers) отримав грант у розмірі 725 000 доларів від NASA.
Початкові роботи-плавці, виготовлені з 3D-пластику, показали хорошу маневреність і здатність самостійно підтримувати курс. Наразі роботи мають довжину близько 42 см і вагу близько 2,3 кг, але інженери хочуть зменшити їх розміри втричі, щоб вони були приблизно як мобільний телефон.
Роботи використовуватимуть систему підводного зв’язку, аналогічну сонару, для передачі даних назад на кріобот. Близько сорока роботів зможуть поміститися в секцію термостержня діаметром 25 см і досліджувати значні обсяги води протягом двох годин роботи від батареї.
Команда очікує на додаткові дані від місії NASA Europa Clipper, запущеної в жовтні. Космічний апарат прибуде у 2030 році й розпочне серію з 49 прольотів, щоб зібрати дані про умови, необхідні для існування життя на супутнику Юпітера.