Археологи в північному Іраку провели масштабне магнітне дослідження Хорсабаду, колишньої столиці Ассирії, і за допомогою цієї технології виявили рештки величезної вілли (зі 127 кімнатами), королівські сади, міську водну браму та п’ять великих будівель різного призначення.
Місто, якому 2700 років, було засноване як Дур-Шаррукін, або “Фортеця Саргона”, неоассирійським імператором Саргоном II у 713 році до н.е. Проте після його смерті син правителя швидко переніс столицю до Ніневії, і протягом наступних 2 500 років будівельний проєкт Саргона II було значною мірою забуто.
У 2017 році Французька археологічна місія в Хорсабаді розпочала новий проєкт з оцінки наземних пошкоджень і проведення першого геофізичного дослідження похованих решток після дворічної окупації Хорсабаду “Ісламською державою”. Археологи використовували магнітометр – пристрій, що виявляє поховані структури, фіксуючи тонкі зміни в магнітному полі Землі.
Коли дані візуалізували як зображення в градаціях сірого, проявилися обриси структур на глибині від двох до трьох метрів під землею. За словами Йорга Фассбіндера, геофізика з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана та провідного автора дослідження, ці знахідки свідчать, що Хорсабад був живим містом, а не просто незавершеним будівельним майданчиком.
Відкриття Фассбіндера розкривають жваві міські пейзажі, що простягаються за межі палацових стін, демонструючи динамічну столицю, яка вирувала життям.