Google та пропаганда, або Чому ви досі бачите російські ЗМІ в пошуку

    47

    Коли у 2014 році росія почала збройну агресію проти України в Криму та на Донбасі, одним з інструментів боротьби з агресором та впливом на суспільну думку стало блокування російських соцмереж, засобів масової інформації та інших ресурсів. А після початку повномасштабного вторгнення ця тенденція додатково посилилася. Однак навіть попри це при пошуку інформації в Google ви досі можете побачити чимало російських пропагандистських ЗМІ. Але чому так відбувається? Відповідь на це питання дали спеціалісти UABlockList.

    Російськомовні запити як «вхідний квиток» до російської пропаганди

    До початку повномасштабної війни близько 75% українців шукали інформацію в Google саме російською мовою. Після 24 лютого 2022 року українську мову в Google стали використовувати в середньому на 10% частіше. Однак мільйони українців продовжують робити російськомовні запити, що призводить до появи в пошукових результатах посилань на російські ресурси, часто пропагандистські.

    І тут важливо пояснити ключовий аспект роботи Google: для нього мова запиту важливіша, ніж мовні налаштування акаунта та геолокація користувача. Навіть якщо у вас увімкнено український інтерфейс і ви перебуваєте в Україні без використання VPN, російськомовні запити в більшості випадків даватимуть російськомовні результати. Ба більше, Google часто рекомендує російські сайти навіть на україномовні запити через «спорідненість» мов.

    Статистика Ahrefs демонструє, що 15 заблокованих в Україні російських пропагандистських ЗМІ потрапляють у результати пошуку за 8 041 225 запитами. А це близько 34 558 975 потенційних відвідувань щомісячно.

    Важливо! Факт блокування певного сайту на території України не виключає його з пошуку Google, а лиш обмежує доступ для українських користувачів. Станом на липень реєстр сайтів, заблокованих за поданням НЦУ та РНБУ налічував близько 5,5 тис. доменів.

    Деякі показові запити, які можуть привести користувачів на російські сайти:

    • Запит «будут ли выборы в украине 2024». На першій сторінці пошуку можна знайти пропагандистські ресурси kommersant.ru і lenta.ru, які просувають російські наративи.

    • Запити «мирные переговоры» та «Зеленский переговоры». У пошуковій видачі багато російських ресурсів, таких як lenta.ru і ren.tv, які просувають ідею переговорів у вигідному для росії контексті.

    • Запит «сколько мирных жителей погибло в Украине». На перших позиціях знаходиться kommersant.ru, який замовчує причини загибелі мирних жителів.

    • Запит «новости Херсонской области». У пошуку з’являються російські пропагандистські сайти, такі як ria.ru та RT.

    • Запит «новини Севастополя». Навіть при українському запиті на першій сторінці можна побачити пропагандистський сайт nts-tv.com.

    Ці пропагандистські сайти знаходяться на першій сторінці пошукової видачі, а тому ризик, що українські користувачі піддаються ворожій пропаганді, зростають.

    Хто винен і що робити?

    Наразі в Україні вже є чітка схема блокування російських ЗМІ. Відповідне рішення приймає НЦУ чи ініціює РНБО, після чого списки доменів надаються інтернет-провайдерам, а ті своєю чергою обмежують доступ до них. Однак тут є декілька важливих проблем:

    • Перша — це загалом велика кількість провайдерів, у тому числі нових, яким розпорядження про блокування можуть взагалі не надходити або ж надходити зі значним запізненням.
    • Друга — не всі провайдери зрештою виконують розпорядження з тих чи інших причин.

    Ініційована представниками UABlockList перевірка показала, що деякими провайдерами в Київській області не заблоковані 5 із 7 сайтів, доступ до яких за відповідними рішеннями повинен бути обмеженим. В інших випадках взагалі не заблоковані 7 із 7 сайтів. Зокрема йдеться про сайти «Коммерсант» і «Лента». Провайдерам вже надіслані листи з проханням виправити ситуацію.

    Також в UABlockList звертають увагу, що штат і ресурси компанії обмежені. А тому якщо ви бачите, що ваш провайдер не блокує деякі вебресурси з переліку заборонених, можете повідомляти про це за адресою mail@uablocklist.com або залишати заявку безпосередньо на сайті UABlockList. Тут також можна знайти реєстр провайдерів, які вже успішно пройшли перевірку. Ваша участь допоможе швидше та ефективніше вживати відповідних заходів.

    Важливо! Перед перевіркою блокування обовʼязково переконайтеся, що ви не використовуєте підміну DNS та сервіси VPN. Інакше сайти можуть відкриватися, навіть якщо фактично вони заблоковані провайдером.



    • інші новини