За даними останнього опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), кількість українців, які готові до територіальних поступок заради миру, зросла втричі за останні два роки. Це може змінити уявлення про настрої в Україні щодо завершення російсько-української війни.
Згідно з даними опитування, проведеного у два етапи: з 16 по 22 травня та з 20 по 25 червня 2024 року, 55% українців висловилися проти будь-яких територіальних поступок, тоді як 32% вважають такі поступки можливими. Це значне зростання підтримки територіальних поступок, порівняно з попередніми роками.
У період з травня 2022 року до травня 2023 року, лише 8–10% респондентів були готові до територіальних поступок. Абсолютна більшість, 82–87%, виступала проти будь-яких поступок. Проте після травня 2023 року спостерігається поступове зростання готовності до поступок. До кінця 2023 року ця цифра зросла до 19%, у лютому 2024 року – до 26%, а до травня 2024 року – до 32%.
Цікаво, що в усіх регіонах України, включаючи Південь і Схід, спостерігається зростання кількості тих, хто готовий до територіальних поступок. Проте навіть на Півдні та Сході, де традиційно більший відсоток підтримки, кількість тих, хто проти будь-яких поступок, залишається вищою.
Згідно з опитуванням, 73% українців, які допускають можливість територіальних поступок, вважають, що відносини України з росією мають бути такими ж, як з іншими державами – з закритими кордонами, візами та митницями.
Опитування було проведене методом телефонних інтерв’ю з випадковою вибіркою мобільних телефонних номерів на всій території, контрольованій українським урядом. У дослідженні взяли участь 1067 респондентів віком від 18 років. Вибірка не включала жителів тимчасово окупованих територій та українців, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.