Сейм Республіки Польща офіційно визнав депортацію кримських татар у 1944 році актом геноциду. Цей історичний крок має величезне значення для кримськотатарського народу та всього світу.
Сейм Республіки Польща 414 голосами “за” (проти — 16, утрималися — 2) схвалив Постанову “Про вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу”. Ця постанова визнає депортацію кримських татар із Криму в 1944 році актом геноциду. У документі також йдеться про злочини рф, вчинені під час військової агресії проти України.
У травні 1944 року за наказом Сталіна понад 200 тисяч кримських татар було депортовано до Центральної Азії та на Урал. За даними Представництва президента України в Автономній Республіці Крим, щонайменше 46% депортованих загинули на шляху до місць заслання і в перші роки депортації. На півострові практично не залишилося корінного населення, а влада активно русифікувала регіон, знищуючи навіть найменші згадки про кримських татар.
Цього року виповнюється 80 років з моменту депортації кримських татар. Актом геноциду її визнала Україна у 2015 році, Латвія та Литва у 2019 році, а Канада — у 2022 році. У травні Верховна Рада України звернулася до урядів і парламентів іноземних держав, міжнародних організацій та парламентських асамблей з проханням визнати депортацію 1944 року актом геноциду кримськотатарського народу.
Президент України висловив подяку польському Сейму за цей важливий крок. Він зазначив, що це рішення є ще одним важливим кроком до історичної справедливості та пам’яті про жертви геноциду.
Це визнання підкреслює необхідність пам’ятати та шанувати історичні події, аби такі трагедії ніколи не повторювалися.