Поляки втрачають симпатію до українських біженців: чому так відбувається

  330

  В Польщі спостерігається зростання негативного ставлення до українських біженців. Від претензій на соціальні виплати до відсутності вдячності за допомогу полякам.

  За даними польського видання Rzeczpospolita, що посилається на опитування «Соціальне сприйняття біженців з України, мігрантів і дій польської та української держави», настрої значно змінилися. У січні 2023 року 62% поляків вважали, що їхня країна повинна допомагати українцям. Зараз таких лише 31%.

  Що кажуть цифри

  У дослідженні зазначено, що 43% опитаних поляків вважають, що допомагати українцям варто, але з певними обмеженнями. Водночас 19% респондентів категорично проти будь-якої допомоги. Лише 7% оцінюють відносини з президентом України Володимиром Зеленським позитивно, тоді як 18% висловлюються негативно.

  Щодо повернення українців до своєї батьківщини після завершення війни, 61% поляків хочуть, аби біженці повернулися. Водночас 23% не проти, щоб українці залишилися в Польщі, а 17% готові прийняти їх у своїх домівках.

  Причини зміни настроїв

  Основні причини зміни настроїв серед поляків – бажання українців мати такі ж права, як і поляки, відсутність вдячності за допомогу та претензії на соціальні виплати. Деякі респонденти також згадують про «східну ментальність» та «радянську культуру», яка проявляється у відсутності турботи про спільне благо.

  Коментарі експертів

  Ян Бжозовський з Ягеллонського центру міграційних досліджень пояснює, що такі результати опитування не є несподіванкою. Він вважає, що відмінності в культурах та способі життя стають більш очевидними з часом, і це може призвести до конфліктів. Проте він не бачить підстав для паніки.

  Бжозовський переконаний, що польська влада має розробити міграційну стратегію, яка допоможе інтегрувати українців у польське суспільство. Він також висловив надію, що українці переймуть польські принципи мислення про державу та громаду і пристосуються до них.